Кращі практики ВООЗ: Реформа обов’язкового обстеження на туберкульоз в Угорщині

Європейське регіональне  представництво Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) опублікувало  збірку кращих практик профілактики, контролю і лікування  хіміорезистентного   туберкульозу в Європейському регіоні. Ознайомитись зі збіркою (англійською мовою).  

Пропонуємо Вашій увазі одну зі  статей  збірки. Вона  привернула нашу увагу  через  висвітлення  питаннь реформування обов’язкового загального обстеження на туберкульоз в Угорщині, країні із схожими соціально-економічними передумовами  поширення туберкульозу та аналогічною  до України існуючою системою обов'язкового загального  обстеження  на туберкульоз.

Реформа обов'язкового загального  обстеження  на туберкульоз  в Угорщині

На прохання Міністерства людських ресурсів Угорщини   команда представників Європейського  регіонального бюро ВООЗ   та  Європейського центру з контролю і профілактики захворювань (ECDC) зробила  оцінку Національної  протитуберкульозної  програми (NTP). Оцінка також включала аналіз  ефективності програми обов'язкового  рентгенівського  обстеження грудної клітини (РГК) населення в цілому, що  практикується в країні з початку 1960-х років.

Останні чотири десятиліття спостерігається неухильне зниження захворюваності на туберкульоз  в Угорщині. Згідно з  останніми  статистичними даними від Національного інституту туберкульозу і пульмонології, показник захворюваності  на туберкульоз в 2012 році склав 12,8 випадків на 100 000 населення, в порівнянні з 96 випадками  на 100 000 населення  в 1970 році, що відносить Угорщину до країн з низьким рівнем захворюваності. Проте, під час оцінки командою ВООЗ / ECDC  були виявлені спірні питання: відносно низьке бактеріологічне підтвердження випадків (51%); досить помірний показник успішного лікування (57%), а також високий  рівень географічної нерівномірності  показників захворюваності, який досягає  48 випадків на 100 000 населення  в м. Захонь, що є  регіоном з найвищими показниками захворюваності на туберкульоз в країні.

В Угорщині рентгенівське обстеження  грудної клітини  є обов'язковим для всього  населення  з кінця 1990-х років в тих частинах країни, де показник захворюваності вищий, ніж  25 випадків  на 100 000 населення.  Однак в одному місті –  Ньи́редьхаза,  оцінка групи ВООЗ / ECDC виявила, що рівень виявлення хворих через  загальне обстеження не вищий, ніж   через  осіб, які приходять до протитуберкульозного диспансеру  через  наявність відповідних  симптомів.

Результати оцінки також показали, що навіть при наявності комплексної системи збору фінансових даних під керуванням    адміністрації Національного фонду медичного страхування (NHIFA) і Центрального  статистичного управління, не  існує  відповідного публічного  нагляду та  контролю бюджету для боротьби з туберкульозом.  Тому, місія з оцінки зосередилась  на зборі комплексних  даних про боротьбу з туберкульозом  від  NHIF і Національного Інституту  туберкульозу і пульмонології, щоб проаналізувати  схему   розподілу фінансів.

Відповідно до фінансових розрахунків, підготовлених місією, загальне обстеження  явно домінує серед  витрат, пов’язаних з туберкульозом і забирає  до 65% від  загального бюджету  протитуберкульозних заходів. Так, у 2011 році лише  35% бюджету було витрачено на інші аспекти  боротьби з туберкульозом. Хоча і  дуже важко визначити належний  розподіл між обстеженням  та іншими  видами  лікування і послуг, нинішній  розподіл ресурсів  зумовлює ситуацію, коли витрати  на обстеження   витіснили інші витрати на боротьбу  з туберкульозом. Зокрема, витрати на амбулаторне  лікування (за винятком  витрат на фармацевтичні препарати), виявилися  дуже низькими  -  лише 3% від загального бюджету.

Центральне статистичне управління Угорщини повідомило, що в 2010 році  2.3 випадків туберкульозу  було виявлено  на 100 000 обстежень в диспансерах.  Це  дещо завищена кількість  необхідних обстежень, так як, це число було обчислено шляхом  ділення виявлених легеневих хворих на туберкульоз (508 випадків) на  загальну кількість легеневих  обстежень  (2172685)в той час,  як NHIFA повідомив, що в 2011 році  обстежень з виявленим туберкульозом  було менше (1550590). Якщо вартість кожного  обстеження  складає   3,2 дол. США (джерело: NHIFA), виявлення   одного пацієнта з туберкульозом  легенів через  рентгенівське обстеження  грудної клітини населення   коштувало більше,  ніж  10 000 дол. США.  Для порівняння:  вартість лікування в лікарні  1 пацієнта складає  1000 дол. США  (джерело: NHIFA). Це означає, що вартість обстеження  в 10 разів вища, ніж вартість лікування одного пацієнта.  Звичайно, це співвідношення може показати високу варіацію залежно від епідеміологічної ситуації , що склалася  в різних частинах  країни.

У січні 2013 року  міністерство, яке відповідає за охорону здоров'я  - Державний секретаріат з питань охорони здоров'я  в Угорщині – Міністерства людських ресурсів  -  під час  прес-конференції зробило заяву, що  збирається зупинити звичайну  практику обстеження  на туберкульоз відповідно  до рекомендацій  оцінювальної  команди ВООЗ / ECDC. 

Замість того, щоб  продовжувати обов'язкове  рентгенографічне обстеження  загального населення, Міністерство планує зосередитися на обстеженні груп ризику, в тому числі людей, що живуть з ВІЛ, ув'язнених, соціально незахищених верств населення та тих, хто має контакти з хворими на туберкульоз.  Зокрема, Міністерство спрямоване  на активізацію співпраці з  соціальними  службами  з метою більш ефективної роботи з  бездомними людьми. Такі  заходи дозволять передати велику  частку ресурсів у рамках бюджету по боротьбі з  туберкульозом на  поліпшення амбулаторних послуг, особливо, забезпечення  лікарськими засобами.

У світлі інших виявлених недоліків  та рекомендацій,що містяться  в   оцінці ВООЗ / ECDC, Міністерство людських ресурсів Угорщини   ініціювало створення  нового Національного Плану  дій щодо боротьби з туберкульозом, що включає пріоритетне обстеження груп  високого ризику.