Доказова медицина. Доцільність впровадження нових методів діагностики

Сьогодні в Україну прийшли найновіші методи діагностики туберкульозу, що були розроблені упродовж останніх років. Але тільки їх доступності замало для суттєвого поліпшення контролю за туберкульозом. Широкомасштабне впровадження будь-якого методу дослідження має сенс тільки у випадку, коли від цього виграє пацієнт, національна система охорони здоров’я і суспільство в цілому. Стосовно туберкульозу це означає, що ефективне лікування призначається швидше, тобто пацієнт має більшу шансів одужати і перестати поширювати інфекцію, при цьому стале фінансування цієї діагностики для усіх, хто її потребує, з боку Національної Програми контролю за туберкульозом є можливим.

Рішення, чи ефективне і економічно доцільне впровадження того чи іншого методу із урахуванням епідеміологічних та економічних реалій в країні, не просте. Для того, щоб воно було обґрунтованим, потрібні серйозні дослідження, які прийнято називати операційними (дослідження, метою яких є прийняття управлінських рішень). Не зважаючи на те, що операційні дослідження не є суто науковими, а більше стосуються прикладних аспектів і звичайно користуються обмеженими даними, які можна отримати у реальному житті, в їх плануванні та аналізі результатів теж потрібен системний підхід, який зокрема передбачає застосування епідеміологічних та віртуальних моделей.

Саме цьому був призначений курс післядипломної підготовки лікарів, який пройшов в рамках 44 –й Всесвітньої конференції із захворювань легень у Парижі. Пропонуємо Вам деякі матеріали з тих, що були обговорені під час семінару.  Епіграфом до них можна було би взяти слова Джорджа Комстока, які привів Науковий директор Королівського товариства боротьби з туберкульозом (KNCV) Франк Кобленс (Frank Cobelens): “ Епідеміологія – це мистецтво отримання значущої інформації з недосконалих даних ”.

Щодо моделей, їх важливість, мабуть, найкраще характеризують слова іншого доповідача цього курсу, Давіда Доуді (David Dowdy, John Hopkins university): « Без використання моделей, рішення щодо масштабного впровадження діагностики ТБ будуть керуватися: історіями, «експертною думкою», політичною доцільністю, пріоритетам галузі, та лоббіюванням інтересів ».

  1. Клінічний підхід до оцінювання значення нових діагностичних методів для пацієнта і системи охорони здоров’я
  2. Операційні дослідження: 10 порад, 5 коментарів та 1 цитата
  3. Ланцюжок створення вартості діагностики ТБ: від продукту до впливу
  4. Результати валідації даних про вплив застосування лінійних проб та тестів Xpert МТВ/RIF на експрес-діагностику резистентного ТБ у Бразилії, які стосуються зміни політики (PROVE-IT)
  5. Поширення нових методів діагностики туберкульозу: які докази нам потрібні?
  6. Трансмісійна модель діагностики ТБ
  7. Дизайни досліджень методів діагностики туберкульозу
  8. Діагностичні дослідження туберкульозу: як забезпечити стабільне програмне впровадження