45 Всесвітня конференція зі здоров’я легень. День 2. Семінар з навичок проведення операційних досліджень

Семінар з навичок проведення операційних досліджень

Семінар проводили ведучі спеціалісти у цьому напрямку – Директор Центру операційних досліджень організації «Лікарі без кордонів» в Брюселі, кандидат медичних наук Роні Захарія (Rony Zachariah), чільний радник Спілки та Директор департаменту досліджень, куди входить Центр операційних досліджень, відділ медичної політики та відділ клінічних досліджень, професор Ентоні Дейвід Харріс (Anthony David Harries), а також Магістр охорони  громадського здоров’я д-р Ганс Л. Рідер (Hans L Rieder), який є радником Спілки з навчання з питань туберкульозу для управлінців національних протитуберкульозних програм та з курсів посилення дослідницького потенціалу. Були запрошені молоді дослідники, які представили свій досвід збирання даних, обробки та аналізу, а також підготовки наукових робіт.

Д-р Захарія назвав свою вступну презентацію «Операційне дослідження: Що? Чому? Як?» Він дав на ці питання наступні відповіді:

Що таке операційне дослідження? Це пошук знань про втручання, стратегії та інструменти, які можуть покращити якість або покриття системи медичного догляду та послуг, або застосування аналітичних моделей для прийняття більш ефективних рішень.

Що робить операційне дослідження доречним? Є три широких напрямки:

  • Покращення результату програми в області медичного догляду та профілактики;
  • Оцінка життєздатності нових стратегій та втручань в конкретних ситуаціях або популяціях;
  • ·Адвокація на користь змін в політиці.

Як?

1.      Пряме відношення до програми:

  • Питання дослідження повинні стосуватися впровадження програми та бути пов’язаними з наданням медичних послуг;
  • Необхідний координаційний механізм для створення чіткої стратегії визначення пріоритетів дослідження.

2.      Партнерство з місцевою програмою:

  • Зсув парадигми: «модель партнерства», яке сприяє кращому залученню , співпричетності та відповідальності програмного персоналу разом з дослідниками;
  • Таким чином, фінансування та ресурси, необхідні для проведення операційного дослідження, закладаються в національну програму

3.      Створення дослідницьких потужностей в рамках дослідження.

Д-р Харріс презентував курс з проведення операційних досліджень SORT IT, який проводиться Спілкою з 2009 року. Це орієнтований на практику трьохтижневий курс, який охоплює такі питання, як розробка протоколу дослідження, збір та аналіз даних, а також використання їх для підготовки наукової роботи для рецензованого журналу під наглядом наставника. На сьогодні результат курсу такий: 89% учасників завершили усі модулі; 89% опублікували наукові роботи протягом 18 місяців після завершення курсу; 99% отримали допомогу в розробці політики та практик. Д-р Харріс запросив усіх зацікавлених програмних діячів записатися на курс.

Обидва доповідачі підкреслили ідею, озвучену д-ром Франком Кобеленсом (Frank Cobelens) під час 44-ї конференції Спілки: Операційні дослідження можуть мати успіх тільки тоді, коли їх результатом є не лише наукова робота, а й покращення програми (https://stbcu.com.ua/en/2014/novi-metody/)

Д-р Рідер презентував безкоштовне програмне забезпечення EpiData для введення та аналізу даних та запропонував дослідникам завантажити програму та дослідити її можливості за такими посиланнями:

http://www.tbrieder.org/ та http://www.epidata.dk

Ведучі семінару надали екземпляри своїх основних публікацій по темі операційних досліджень та запропонували знайти подальшу інформацію на науковому веб-сайті «Лікарі без кордонів» http://fieldresearch.msf.org/msf/. Незабаром проект завантажить перекладені матеріали семінару на свій веб-сайт.

Ознайомитись із наступним курсом