Громадське обговорення стандартів медичної допомоги при кашлі відкрите на сайті МОЗ

Останнім часом проект USAID ПКТУ багато уваги приділяв виявленню та лікуванню туберкульозу у закладах первинної медичної допомоги. Нещодавно досягнуто черговий результат цієї роботи: 25 червня на сайті Міністерства охорони здоров'я оприлюднений для громадського обговорення Проект наказу Міністерства охорони здоров'я України "Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при кашлі": http://www.moz.gov.ua/ua/portal/dn_20140625_0.html .

Співробітники Проекту брали активну участь у підготовці цього наказу. Зокрема, Проект забезпечив переклад доказової бази для документа, а також запропонував застосування у документі підходу ВООЗ, відомого як PAL (Practical approach to lung health, Практичний підхід до здоров’я легень). Підхід PAL передбачає приділення особливої уваги першочерговому виявленню тих захворювань органів дихання, які здійснюють найбільший внесок до захворюваності і смертності, зокрема хронічних обструктивних захворювань легень (ХОЗЛ), пневмонії, туберкульозу (https://stbcu.com.ua/2014/pal/).

Залучення цього документу до стандартизації медичної допомоги при кашлі є вкрай необхідним з огляду на те, що кашель є майже постійним симптомом означених захворювань, а також на те, що при туберкульозі кашель є своєрідним «клінічним індикатором» потенційної епідеміологічної небезпеки хворого. Тому, за пропозиції Проекту, до Наказу був внесений алгоритм дій лікаря первинної медико-санітарної допомоги при роботі з хворим, який звернувся із продуктивним кашлем тривалістю понад два тижні, з метою якомога раніше виключити туберкульозну етіологію кашлю.

Нагадуємо, що у грудні 2013 Центральний методичний кабінет з вищої освіти МОЗ України затвердив «Методичні рекомендації з розробки локальних протоколів», куди увійшли рекомендації та зразки локальних протоколів за спеціальністю «Туберкульоз»: https://stbcu.com.ua/2014/guidelines-local-protocols/.