Лабораторії Харківської області продовжують демонструвати високу якість досліджень

27 лютого за підтримки Проекту USAID у Харкові відбувся круглий стіл для лабораторних спеціалістів з питань забезпечення контролю якості досліджень при здійсненні мікроскопії мазка мокротиння та підведення підсумків зовнішнього контролю якості бактеріоскопії в лабораторіях першого та другого рівнів Харківської області за 2013 рік.

У роботі взяли участь 46 учасників: завідуючі лабораторіями 1-го та 2-го рівнів, заступник директора Департаменту ОЗ ОДА, головні спеціалісти з фтизіатрії та лабораторної діагностики Харківської області, представник  кафедри клінічної лабораторної діагностики ХМАПО, голова медичної спілки лікарів – лаборантів області.

Учасники обговорили підсумки зовнішнього контролю якості бактеріоскопії: 100% лабораторій (45 лабораторій 1-го та 2-го рівнів) взяли участь у панельному тестуванні методом мікроскопії мазка мокротиння та всі пройшли його з найвищим показником правильності: 95 та 100 балів. При цьому 98,8% лабораторій набрали 100 балів. 26 лабораторій  1-го рівня пройшли контроль якості методом  «сліпої» вибірки та у 99,8% показали правильні результати. У рамках зовнішнього контролю якості було здійснено 48 моніторингових візитів до лабораторій 1-го та 2-го рівнів, у тому числі за підтримки Проекту USAID. Лабораторії Харківської області продовжують демонструвати високу якість лабораторних досліджень, та високий рівень проведення зовнішнього контролю якості.

У рамках участі Харківської області в Пілотуванні дослідження медикаментозної стійкості (DRS), за підтримки Проекту USAID були проведені:

  • додаткові моніторингові візити до 14 лабораторій, які  входять до складу кластерів та беруть участь у відборі пацієнтів до DRS;
  • тренінг для лабораторних та клінічних фахівців медичних закладів, які беруть участь у Дослідженні DRS.

Ці заходи значно підвищили рівень підготовки фахівців до проведення Дослідження DRS, яке триває по всій території України з 1 листопада 2013 р.

Було наголошено, що в рамках покращення якості лабораторних досліджень за підтримки Проекту у 2013 році:

  • на базі Дніпропетровського тренінгового Центру пройшли навчання 9 лабораторних спеціалістів з лабораторій 1-го рівня;
  • на базі лабораторії 3-го рівня пройшли стажування на робочому місці 5 лабораторних спеціалістів   з лабораторій 2-го рівня.

У резолюції, ухваленій учасниками зустрічі, зазначені наступні наміри:

Продовжувати активну роботу щодо якісної лабораторної діагностики ТБ.

Продовжувати зовнішній контроль якості методу  мікроскопії мазка мокротиння в лабораторіях першого та другого рівнів Харківської області.

Взяти до уваги та проводити роботу по якості лабораторних досліджень згідно нового нормативно-правового документу – Наказ МОЗ № 9 від 08.01.2014 «Про організацію управління якістю досліджень в лабораторіях, що здійснюють мікробіологічну діагностику туберкульозу» (цей документ було презентовано учасникам та надано на паперових носіях).

У більшій  кількості  лабораторій проводити кураторські візити та «сліпу» перепровірку мазків.

Проводити активну роботу з клінічними фахівцями щодо надходження в лабораторії неякісного матеріалу, порушень термінів  доставки, незадовільної кількості матеріалу для дослідження, неправильного заповнення направлень на дослідження.