Історія успіху: СЕС змінює свої підходи до впровадження заходів інфекційного контролю за туберкульозом

Від покарань до наставництва і консультацій змінюються підходи Державної санітарно-епідеміологічної служби завдяки співпраці з проектом USAID. Це найкращий спосіб допомогти лікувальним закладам не допустити внутрішньо лікарняного поширення інфекції – вважають у СЕС.  

«Туберкульоз передається повітряно-крапельним шляхом, a людина не може жити, не дихаючи, – говорить Вікторія Cергіївна Черкасова, начальник відділу епіднагляду Головного управління Держсанепідслужби в Луганській області, коментуючи важливість дотримання вимог інфекційного контролю за туберкульозом. Зіштовхнутись з інфекцією в Україні можна скрізь – у транспорті, в супермаркетах, на ринках, в навчальних закладах, церквах та офісах. Проте найбільше хворих сконцентровані у медичних закладах та закладах пенітенціарної служби. Неприпустимо, щоб пацієнти, котрі звертаються по медичну допомогу, у медичному закладі наражалися на ще більшу проблему – туберкульоз. Так само несправедливо, коли інфікування туберкульозом стає додатковим покаранням для ув’язнених. 

З 2012 року Проект USAID «Посилення контролю за туберкульозом в Україні» підтримує Державну санітарно-епідеміологічну службу (СЕС), яка є основною структурою, що відповідає за моніторинг впровадження заходів інфекційного контролю та недопущення поширення інфекцій, в тому числі туберкульозу, у лікувальних закладах. Якщо раніше вплив СЕС здійснювався виключно каральними методами та накладанням санкцій на ті заклади, у яких виявлені порушення, завдяки співпраці з Проектом сан-служба поступово змінює свої підходи. Тепер основна увага приділяється наданню консультацій, наставництву та розбудові спроможності медичних закладів самостійно слідкувати за нерозповсюдженням туберкульозної інфекції. 

824 фахівці СЕС, протитуберкульозної служби, СНІД-центрів та пенітенціарної системи оновили свої знання про останні рекомендації ВООЗ із інфекційного контролю за туберкульозом на тренінгах, семінарах та зустрічах, що були організовані Проектом USAID. 

Також за підтримки Проекту, при СЕС була створена національна Експертно-консультаційна робоча група з інфекційного контролю. Група сприяє впровадженню сучасних заходів інфекційного контролю в українській мережі протитуберкульозних закладів, а також допомагає формувати національні й регіональні політики з інфекційного контролю та надає експертну підтримку обласним СЕС. Основним інструментом роботи групи є здійснення наставницьких візитів та надання консультацій з питань інфекційного контролю.

Менш ніж за рік після створення групи сучасні міжнародні практики інфекційного контролю поширилися десятьма регіонами, де працює Проект USAID. Так, за підтримки експертної групи, СЕС у Луганській області внесла зміни до посадових інструкцій місцевого персоналу СЕС та започаткувала практику наставницьких візитів до всіх протитуберкульозних закладів з метою забезпечити відповідність рекомендаціям ВООЗ з інфекційного контролю. Відтепер у області налагодилось стійке мультисекторальне партнерство в питаннях, що стосуються інфекційного контролю за туберкульозом, з залученням усіх рівнів системи медичного догляду, соціальної та пенітенціарної служб. 

Поступово СЕС освоює нову для себе роль порадника і наставника у впровадженні сучасних підходів до інфекційного контролю. Позитивний досвід Луганську та інших пілотних областей Проекту USAID шириться по всій Україні, підтримуючи таким чином реформування системи охорони здоровя та забезпечуючи сталість позитивних змін у діяльності СЕС. 

«Ми почали докорінно змінювати підходи—від карального нагляду до здійснення моніторингової оцінки стану виконання заходів інфекційного контролю за туберкульозом у лікувально-профілактичних закладах. …Фахівці санепідслужби разом із лікарями фтизіатричної служби та центрів СНІДу активно переглядають плани інфекційного контролю, планують реальне перевтілення закладів охорони здоров’я відповідно до міжнародних стандартів, які пропагує ВООЗ.» – йшлося у виступі АНАТОЛІЯ ПОНОМАРЕНКА, Голови Державної СЕС України, головного державного санітарного лікаря України, на колегії МОЗ, 23.03.2013.

Завантажити історію у форматі *pdf