1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом: ЮНЕЙДС пропонує стратегію прискорення, що допоможе покінчити з глобальною епідемією СНІДу до 2030 року

 

ЖЕНЕВА / ЛОС-АНДЖЕЛЕС, 18 листопада 2014 року – На думку Об'єднаної програми ООН з ВІЛ/СНІДу (ЮНЕЙДС), застосування підходу, що передбачає прискорення заходів протягом наступних п'яти років, дозволить покінчити з глобальною епідемією СНІДу до 2030 року. Як зазначено у новій доповіді ЮНЕЙДС «Прискорення: припинення епідемії СНІДу до 2030 року», прискорення заходів дозволить попередити приблизно 28 мільйонів нових ВІЛ-інфекцій і 21 мільйон смертей у зв'язку зі СНІДом до 2030 року.

«Ми змінили траєкторію епідемії, – заявив Виконавчий директор ЮНЕЙДС Мішель Сідібе. – У нас є п'ять років для того, щоб змінити цю траєкторію назавжди, в іншому випадку епідемія може повернутися і вийти з-під контролю».

Цільові показниеи з прискорення заходів

Новий набір цільових показників, які необхідно досягти до 2020 року, включає досягнення мети 90-90-90:

  • 90% людей, які живуть з ВІЛ, знають про свій ВІЛ-статус;
  • 90% людей, які знають про свій ВІЛ-позитивний статус, знаходяться на лікуванні; і
  • 90% людей, що перебувають на лікуванні, домоглися придушення вірусного навантаження.

За оцінками ЮНЕЙДС, до червня 2014 приблизно 13,6 мільйона осіб мали доступ до антиретровірусної терапії, що являє собою величезний крок вперед, завдяки якому до 2015 року доступ до лікування матимуть 15 мільйонів людей, хоча це, як і раніше, далеко від цільових показників 90-90-90. Потрібні особливі зусилля, для того щоб ліквідувати прогалину в лікуванні для дітей.
Цільові показники
ЮНЕЙДС  включають зменшення числа нових ВІЛ-інфекцій за рік більш ніж на 75%, до 500 000 в 2020 році, і забезпечення нульової дискримінації. Ці цільові показники спираються на твердий принцип не залишати нікого поза увагою. В основі цього принципу лежить повага до прав людини і він суттєво поліпшить результати в галузіглобальної охорони здоров'я.

У всьому світі був досягнутий величезний прогрес у здійсненні заходів протидії ВІЛ, а також отримані різноманітні уроки, які показують, як складати ефективні цільові програми для забезпечення оптимальних результатів для людей.

У доповіді ЮНЕЙДС «Прискорення: припинення епідемії СНІДу до 2030 року» також підкреслюється, наскільки важливими є інвестиції для досягнення зазначених цільових показників. У 2020 році країнам з низьким рівнем доходів буде потрібний найбільший обсяг фінансування в розмірі 9,7 мільярда доларів США, а країнам з рівнем доходів нижче середнього – 8,7 мільярда доларів США. Потрібно міжнародна фінансова допомога для поповнення внутрішніх інвестицій, зокрема країнам з низьким рівнем доходів, які в даний час фінансують лише близько 10% своїх заходів у відповідь на ВІЛ за рахунок внутрішніх джерел. У 2020 році країнам з рівнем доходів вище середнього буде потрібно 17,2 мільярда доларів США. У 2013 році 80% країн з рівнем доходів вище середнього фінансували свої заходи у відповідь на ВІЛ за рахунок внутрішніх джерел.

«Якщо ми будемо інвестувати всього лише 3 долари США в день на кожну людину, яка живе з ВІЛ, протягом наступних п'яти років, ми зможемо змінити траєкторію розвитку епідемії назавжди, – заявив пан Сідібе. – І ми знаємо, що кожен вкладений долар дасть економічний ефект в 15 доларів США ».

Якщо будуть забезпечені достатні інвестиції, глобальна потреба в ресурсах почне знижуватися з 2020 року. До 2030 року щорічна потреба в ресурсах, необхідних для всіх країн з низьким і середнім рівнем доходів, знизиться до 32,8 мільярда доларів США, або на 8% порівняно з обсягом ресурсів, які будуть потрібні в 2020 році. Досягнення такого обсягу ресурсів у 2020 році дозволить збільшити число людей, які отримують антиретровірусне лікування, вдвічі порівняно з 2015 роком.

Сфера особливої уваги
Запропонований ЮНЕЙДС підхід, що передбачає прискорення заходів, підкреслює потребу в приділенні особливої уваги країнам, містам і громадам, найбільш зачепленим ВІЛ, а також рекомендує концентрувати ресурси в сферах, що забезпечують найбільший ефект.

Такий підхід підкреслює потребу в здійсненні особливих заходів в 30 країнах, на які в сукупності припадає 89% нових ВІЛ-інфекцій в усьому світі. Для здійснення національних заходів з використанням такого підходу в зазначених 30 країнах буде потрібна широка мобілізація людських ресурсів, інституційних та стратегічних міжнародних партнерів, а також суттєві зобов'язання з боку національних та міжнародних джерел фінансування. Крім того, підкреслюється важливість охоплення людей, найбільше зачепленних ВІЛ, як ключового фактора для того, щоб покінчити з епідемією СНІДу, так само як і забезпечення доступу до послуг у зв'язку з ВІЛ для тих, хто найбільше їх потребує.

За оцінками, в 2013 році:

            35 [33.2–37.2] мільйонів людей у всьому світі жили з ВІЛ

 2,1 [1,9-2,4] мільйона людей інфікувалися ВІЛ

            1,5 [1,4-1,7] мільйона людей померли від захворювань, пов'язаних зі СНІДом

Станом на червень 2014:
             13,6 мільйона людей мали доступ до антиретровірусного лікування  

 
 

ЮНЕЙДС

Об'єднана програма Організації Об'єднаних Націй з ВІЛ / СНІДу (ЮНЕЙДС) очолює і надихає світ для досягнення єдиного бачення: нуль нових ВІЛ-інфекцій, нуль дискримінації і нуль смертей внаслідок СНІДу. ЮНЕЙДС об'єднує зусилля 11 установ ООН – УВКБ ООН, ЮНІСЕФ, ВПП, ПРООН, ЮНФПА, ЮНОДК, «ООН-жінки», МОП, ЮНЕСКО, ВООЗ та Світовий банк – і тісно співпрацює з глобальними та національними партнерами для забезпечення максимальних результатів при здійсненні заходів у відповідь на СНІД. Ви можете дізнатися більше на сайті unaids.org ​ або зв'язавшись із представниками ЮНЕЙДС через Facebook і Twitter.