Про що говоритимуть глобальні партнери у Всесвітній день боротьби з туберкульозом

24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом.

«Це не день для суму й страху. Це нагода заявити про нашу рішучість і відповідальність в контролі за хворобою,» – говорить доктор Лючіка Дітью (Lucica Ditiu), виконавчий секретар програми «Зупинити туберкульоз» у своєму зверненні.

Партнерська програма ВООЗ «Зупинити туберкульоз» (Stop TB Partnership) визначила цьогорічну тему Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом як «Охопити три мільйони: знайти, лікувати, вилікувати кожного».

Таким чином, партнери мають намір наголосити на принциповій необхідності продовжувати пошук можливостей для вчасної діагностики, ефективного лікування та успішного одужання всіх хворих на туберкульоз людей, прискорення прогресу на шляху до амбітної мети припинити поширення туберкульозу до 2035 року.

У цей день глобальні партнери говоритимуть про те, що:

· З 9 млн нових випадків туберкульозу, що трапились у 2013 році, 3,3 млн залишились поза увагою систем охорони здоров'я.

· ТБ на другому місці після СНІДу серед найбільших інфекцій-убивць у світі. Близько 1,5 млн осіб помирають від туберкульозу щороку – це приблизно 4000 людей на добу. Майже 80 000 із померлих – діти. Туберкульоз – це також одна із трьох головних причин смерті жінок віком від 15 до 44 та головна причина смерті людей, які живуть з ВІЛ. Від ТБ помирає чверть ЛЖВ у світі.

· За оцінками, близько 2 млрд людей є носіями латентної туберкульозної інфекції – це третина людей у всьому світі.

· Резистентний туберкульоз зустрічається у всіх країнах, де проводились відповідні дослідження. Понад 480000 людей захворіли на резистентні форми ТБ у 2013 році. Половина цих випадків трапились у Індії, Китаї та Росії.

· Лише 97000 пацієнтів розпочали лікування резистентного ТБ минулого року – це менше, ніж один із п¢яти тих, хто потребує такого лікування.

· У 2013 році, 5,5 млн ЛЖВ пройшли скринінг на туберкульоз, порівняно із 4,1 млн у 2012 році.

· Жодній країні світу поки не вдалось знищити туберкульоз. Кількість нових випадків знижується в світі менше, ніж на 2%. Якщо темпи подолання хвороби не зменшаться, людству знадобиться щонайменше 200 років, щоб знищити захворювання.

· 10% всіх випадків резистентного туберкульозу стійкі до майже всіх протитуберкульозних препаратів – світові потрібні нові ефективні ліки. Економісти Центру «Копенгагенський консенсус» назвали контроль за туберкульозом четвертим за економічною ефективністю видом інвестицій для кращого майбутнього.

Враховуючи ситуацію конфлікту на сході України, масове переміщення населення з територій військових дій та проблеми, які постають у зв’язку з цим перед національною протитуберкульозною службою, Робоча група з впровадження інструментів АКСМ, що діє при ДУ «Український центр контролю за соціально небезпечними захворюваннями МОЗ України» вирішила присвятити Всесвітній день боротьби з туберкульозом у 2015 році таким вразливим категоріям населення, як внутрішньо переміщені особи та мешканці територій конфлікту.

За даними Товариства Червоного Хреста України, станом на 25 лютого 2015р. в Україні налічувалось 1069809 осіб, які переміщені з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції.