Голови міських/районних державних адміністрацій та головні лікарі ЦПМСД Кіровоградської області обговорили можливості для підвищення якості протитуберкульозних послуг у регіоні

25 листопада 2015 року, Кіровоград – голови міських/районних державних адміністрацій та головні лікарі центрів первинної медико-санітарної допомоги (ПМСД) Кіровоградської області обговорили можливості для підвищення якості протитуберкульозних послуг у регіоні під час семінару під назвою «Поліпшення протитуберкульозних послуг в Кіровоградській області завдяки залученню  органів місцевого самоврядування». Семінар був організований обласним департаментом охорони здоров’я, обласним протитуберкульозним диспансером та проектом Агентства США з Міжнародного Розвитку (USAID) «Посилення контролю за туберкульозом в Україні».

Головна увага учасників семінару була зосереджена на ролі та значенні голів райдержадміністрацій у вирішенні проблемних питань контролю за туберкульозом. Учасники ознайомились із епідеміологічною ситуацією з туберкульозу в Україні та області, обговорили особливості надання медичних послуг з профілактики та лікування хворих на туберкульоз в закладах різних рівнів медичної допомоги та їх відповідність національним клінічним протоколам і міжнародним стандартам. Підтримка управлінців у вирішенні питань контролю туберкульозу є критично важливою, адже туберкульоз – хвороба соціальна, медики можуть тільки на 15% впливати на ситуацію, а 85% успіху – це соціальна складова.

Гостями заходу були керівники райдержадміністрацій Херсонської області, які поділились своїм досвідом та досягненнями у контролі за туберкульозом. Завдяки у тому числі їх зусиллям, у Херсонській області громадські організації та сімейні лікарі активно співпрацюють з протитуберкульозною службою, впроваджуються сучасні підходи до діагностики туберкульозу, пацієнти мають змогу лікуватися амбулаторно поруч із домом і отримують матеріальну допомогу.

«У більшості країн світу нормою є амбулаторне лікування туберкульозу, яке визнане більш ефективним і безпечним, ніж тривале й виснажливе для пацієнта лікування у стаціонарі. – говорить Картлос Канкадзе, керівник Проекту USAID «Посилення контролю за туберкульозом в Україні». –Зараз Україна теж рухається до того, що амбулаторне лікування буде пріоритетним при туберкульозі. Тож сьогодні ми розповідаємо особам, які приймають рішення, про те, як працюють ці механізми і що вони, як управлінці, можуть зробити, щоб протитуберкульозні послуги стали ближчими до потреб пацієнта та більш ефективними і безпечними».

Захворюваність на туберкульоз у Кіровоградській області склала у 2014 році 98,5 випадків на 100 тис. населення, проти такого ж показника в середньому по Україні – 70,5 на 100 тис. населення. Кожен четвертий випадок туберкульозу є ризистентним до протитуберкульозних препаратів, кожен сьомий – поєднаний із ВІЛ (по Україні приблизно такі ж самі дані). Смертність від туберкульозу складає по області 15,2 випадки на 100 населення (по Україні – 12,2 випадки). (Докладнішу статистику див. на сайті Українського центру контролю за соціально небезпечними захворюваннями МОЗ України: http://ucdc.gov.ua/uk/statystyka/informatsijni-byuleteni/tuberkuloz).

Кіровоградська область розпочала співпрацю з Проектом USAID "Посилення контролю за туберкульозом в Україні» з жовтня 2015 року.