Навчання на робочому місці для фахівців 3-го рівня надання медичної допомоги у Кіровоградській області

Цього Проектного року Проект розпочав навчання на робочому місці для фахівців третього рівня надання медичної допомоги: СНІД-центрів та обласних протитуберкульозних диспансерів. Навчання відбувається за участі спеціалістів Українського центру контролю за соціально небезпечними захворюваннями (UCDC), що допомогає забезпечити сталість змін у роботі регіону.

Так, 27-28 квітня 2015 року Проект здійснив навчання фахівців на робочому місці у Кіровоградському СНІД центрі та Кіровоградській  обласній туберкульозній лікарні. Кіровоград, як новий пілотний регіон Проекту, потребував допомоги в організації ефективного спільного ведення пацієнтів із ко-інфекцією ТБ/ВІЛ.

Під час візиту Проект надав рекомендації, які дозволять покращити стан справ у регіоні та налагодити більшу взаємодію між двома службами. Рекомендації, зокрема, стосуються удосконалення обміну інформацією, ранньої діагностики ВІЛ серед хворих на туберкульоз та більш раннє призначення АРТ, збільшення охоплення профілактикою туберкульозу Ізоніазидом (досі таке профілактичне лікування взагалі не надавалось) та подолання труднощів у організації консультування інфекціоністом СНІД центру тих пацієнтів, які перебувають на лікуванні у обласній туберкульозній лікарні.

Для Кіровоградської області, як нового регіону Проекту та із врахуванням реформування медичної системи у країні, є дуже важливим зміна ставлення до проблеми ТБ/ВІЛ серед медичних працівників, а також удосконалення знань щодо ведення таких пацієнтів. З цією метою 29 квітня 2015р. Проект провів першу в Кіровограді робочу зустріч за темою «Скринінг на туберкульоз серед ЛЖВ, інші медичні послуги та моніторинг перенаправлення пацієнтів для діагностики та лікування туберкульозу» для фахівців первинного і вторинного рівнів надання медичної допомоги (районі фтизіатри, інфекціоністи та ПМСД).  Участь у зустрічі взяли 37 медичних спеціалістів.

Учсники робочої зустрічі розглянули особливості ведення пацієнтів з ТБ/ВІЛ: профілактику, скринінг, діагностику та лікування ко-інфекції (АРТ та ПТП). Значну увагу приділено ролі сімейних лікарів у веденні пацієнтів із ТБ/ВІЛ та ефективності переправлення таких пацієнтів. Окремо розглянуті методи діагностики за допомогою GeneXpert та амбулаторне лікування хворих з ТБ/ВІЛ, особливості складання локальних протоколів з ТБ/ВІЛ.

За результатами зустрічі вирішено:

  • Розробити та затвердити Локальні протоколи з ТБ/ВІЛ для лікувальних закладів, з Маршрутом пацієнтів з ТБ/ВІЛ;
  • Використовувати метод діагностики ТБ за допомогою GeneXpert замість мікроскопії;
  • Сімейним лікарям звертати увагу на скринінг та діагностику ТБ серед ЛЖВ та консультування і тестування на ВІЛ хворих із підозрою на ТБ;
  • Сімейним лікарям долучатися до амбулаторного лікування хворих з ТБ/ВІЛ;
  • Лікарям інфекціоністам призначати профілактичне лікування ТБ особам із ВІЛ;
  • Вирішити питання передання Ізоніазиду від фтизіатрів до інфекціоністів;
  • Виконувати вимоги інфекційного  контролю при веденні пацієнтів із ТБ/ВІЛ;
  • Призначати АРТ та ПТП згідно із рекомендаціями ВООЗ та нового Національного протоколу з ко-інфекції ТБ/ВІЛ.