Кривий Ріг отримав сучасне обладнання для швидкої діагностики туберкульозу

4 лютого 2015 року. В Криворізькому протитуберкульозному диспансері №2 почало працювати сучасне обладнання GeneXpert для швидкої діагностики туберкульозу. Система GeneXpert IV (чотиримодульна система для експрес-діагностики туберкульозу методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) в режимі реального часу, зі стаціонарним комп’ютером), вартістю близько 400 тис. грн., була закуплена у рамках співпраці протитуберкульозного диспансеру з проектом USAID «Посилення контролю за туберкульозом в Україні». Наприкінці грудня відбулося налаштування обладнання та навчання персоналу, який працюватиме з цією апаратурою. Проект USAID також передав 300 картриджів діагностичних реагентів для забезпечення роботи системи GeneXpert.

«Кривий Ріг співпрацює з Проектом USAID «Посилення контролю за туберкульозом в Україні» вже понад два роки, – говорить міський голова Юрій Вілкул. – За підтримки USAID ми розробили модель амбулаторного лікування туберкульозу, наші спеціалісти постійно удосконалюють свої знання і активно працюють над тим, щоб покращити якість і економічну ефективність протитуберкульозних послуг у місті. Враховуючи складну епідеміологічну ситуацію, отримати подібне обладнання для Кривого Рогу було особливо важливо».

Головний лікар КУ "Криворізький протитуберкульозний диспансер №2» Дмитро Севенко: «Якщо раніше на діагностику туберкульозу витрачалося близько трьох місяців, застосування GeneXpert дозволить скоротити час від звернення людини по медичну допомогу до постановки правильного діагнозу до однієї, максимум чотирьох діб. Обладнання допомагає виявити найбільш небезпечні, стійкі до ліків, форми захворювання, а значить вчасно розпочати правильне лікування. Застосування GeneXpert особливо важливе для ВІЛ-позитивних людей, адже у них захворювання розвивається швидко і нетипово. Подібне обладнання у області є лише в Дніпропетровську. Аналізи відвозились до обласного центру автомобілем, не більше шести зразків на тиждень. Іншим пацієнтам доводилось чекати на отримання діагнозу більш тривалими методами. Завдяки власному GeneXpert ми розраховуємо здійснювати мінімум 16 аналізів на день – саме стільки зараз потребує Кривий Ріг. У разі потреби, обладнання дозволяє збільшити навантаження».

 «Технологія GeneXpert – це справжній прорив у діагностиці туберкульозу, адже найбільш провідне досягнення ХХ століття – полімеразна ланцюгова реакція – тепер позбавлена технічних ускладнень, доступна на будь-якому робочому місці і не потребує великого досвіду у молекулярно-генетичних дослідженнях завдяки повній автоматизації процесу, – говорить Картлос Канкадзе, керівник Проекту USAID. – Та навіть найчутливіший метод діагностики ефективно працюватиме лише за умови правильних організаційних підходів з його впровадження. Лікарі повинні чітко знати, кого, коли і куди спрямовувати на дослідження. Тому разом із цим обладнанням Проект USAID надає Кривому Рогу свою підтримку у «вписуванні» сучасних технологій діагностики в систему контролю за туберкульозом, починаючи від підозри на захворювання та завершуючи його лікуванням. Співробітники диспансеру постійно підвищують свою кваліфікацію на тренінгах Проекту, а наші експерти регулярно відвідують лабораторію і клінічні підрозділи диспансеру та надають консультативну підтримку».

Фтизіатрична служба м. Кривий Ріг співпрацює з Проектом USAID «Посилення контролю за туберкульозом в Україні» вже понад два роки. Проект USAID постійно проводить навчання персоналу протитуберкульозного диспансеру, а експерти Проекту консультують криворізьких лікарів під час консиліумів з ведення випадків мультирезистентного туберкульозу.

За підтримки Проекту USAID, в місті розроблена і запроваджується модель амбулаторного лікування туберкульозу. У рамках цього підходу, з липня 2014 р. кожному хворому на туберкульоз, який перебуває на ДОТ-лікуванні в тубдиспансері та закладах первинної медико-санітарної допомоги, надається соціальна підтримка за кошти місцевого бюджету у вигляді двох продовольчих пакетів на суму близько 100 грн кожен, двічі на місяць.

На прикладі Кривого Рогу Проект USAID розробив фінансове обґрунтування переваги амбулаторного лікування туберкульозу в Україні над лікуванням в стаціонарі з цілодобовим перебуванням, та рекомендує запроваджувати таку модель у інших регіонах України.

***

У 1995 році захворюваність на туберкульоз в Україні перевищила епідемічний поріг, що визначений Всесвітньою організацією охорони здоров¢я (ВООЗ) на рівні 50 випадків захворювання на 100 тис. населення. У 2013 році середній показник захворюваності в Україні склав 67,9 випадків на 100 тис. населення.

У Кривому Розі в 2014 р. було зареєстровано 612 випадків захворювання (тобто, 93,7 випадків на 100 тис. населення), хоча ще у 2013 р. таких випадків було 690 (104,9 на 100 тис. населення). З них приблизно чверть склали випадки поєднаної інфекції туберкульоз/ВІЛ: 154 випадки у 2014 р. та 178 випадків у 2013 р. Як і по всій Україні, в Кривому Розі надзвичайно гостро стоїть питання поширення стійких до ліків форм туберкульозу: серед людей у яких туберкульоз був виявлений уперше, в 2014 році зареєстровано 117 випадків (42%) мультирезистентного туберкульозу, при тому що ще у 2013 р. таких випадків було 60 (30,6%).