Менеджмент МР ТБ. За матеріалами 45-ї Всесвітньої конференції зі здоров’я легень

За даними Глобальної доповіді ВООЗ 2014 року, в Україні виявлені несприятливі епідеміологічні тренди, пов’язані з поширенням резистентних форм туберкульозу:

 • Із 136 412 випадків МРТБ и РР ТБ, які були зареєстровані   у світі в 2013 році, дві третини стосуються чотирьох країн – Індії, Росії, ПАР та України.
 • Найзначніше підвищення кількості зареєстрованих випадків МРТБ у 2013 році порівняно з 2012 роком відбулося в Індії, Україні та Узбекистані. В Україні у 2013 році зареєстровано 10585 випадків МРТБ та РРТБ. У 2012 році цей показник становив 7615.
 • В Україні у 2013 році зареєстрована найбільша у світі кількість випадків РРТБ (1006).
 • Україна посідає третє місце в Європі за тягарем ТБ/ВІЛ.
 • Значна вартість лікування одного випадку МРТБ (до 60% цієї суми приходиться на утримання хворого у стаціонарі) у сукупності із високою кількість випадків спричинює значне навантаження на бюджет.

З огляду на ці тенденції, цікавими будуть матеріали, присвячені питанням мультирезистентного туберкульозу, що були представлені на одноденному курсі післядипломної освіти у рамках 45-ї Всесвітньої Конференції із здоров’я легень (Барселона, 2014). Провідні світові спеціалісти з цього питання деталізували відомі підходи ВООЗ до ведення випадку мультирезистентного туберкульозу, висвітили сучасний стан проблеми за даними Глобальної Доповіді ВООЗ у 2014 році.

Особливо важливими для спеціалістів будуть результати мета-аналізів (мета-аналіз – це систематичний аналіз результатів багатьох досліджень із математичною обробкою), публікацій у найбільш авторитетних медичних виданнях та власні думки доповідачів, кожний з яких має багаторічний досвід роботи у видатних медичних центрах всього світу. Представляємо основні тези доповідей до вашої уваги:

 1. Глобальна епідеміологічна ситуація з МР ТБ/РР ТБ. Нове у клінічному та програмному веденні випадків МР ТБ/РР ТБ . Деніс Фалзон (Dennis Falzon), Глобальна програма з туберкульозу, ВООЗ.
 2. Опис результатів дослідження 9-ти місячний стандартизований курс лікування МР-ТБ у Бангладеш . Арманд Ван Деун (Armand Van Deun), Міжнародний Союз проти туберкульозу та легеневих захворювань .
 3. Зняття побічних дій препаратів для лікування МРТБ. Річард Бростром (Richard Brostrom), лікар, магістр з громадського здоров’я, Центр з контролю та профілактики захворювань США (CDC), Міжнародна спілка проти туберкульозу і легеневих захворювань (IUATLD)
 4. Принципи контролю МР ТБ. Ч’янг Чен Юан (CHIANG Chen-Yuan), лікар, магістр з громадського здоров’я, доктор філософії, Міжнародна спілка проти туберкульозу і легеневих захворювань (IUATLD)
 5. Труднощі ведення випадку коінфекції МРТБ/ВІЛ. Ведення вагітності на фоні коінфекції МРТБ/ВІЛ. Jennifer Furin, MD., PhD. Відділ досліджень з питань туберкульозу, Університет CaseWesternReserve
 6. Бедаквілін та деламанід у лікуванні МР/РР ТБ. Крістіан Ліенхардт (Christian Lienhardt). Глобальна програма з ТБ, ВООЗ, Женева, Швейцарія
 7. Лікування туберкульозу в залежності від типу резистентності. Професор Хосе Камінеро, Іспанія
 8. Огляд паліативної допомоги при хіміорезистентному туберкульозі: психологічні і програмні питання. Д-р Стефан Р.Коннор Міжнародний альянс з хоспісної і паліативної допомоги
 9. Догляд за хворими на МР ТБ на засадах підтримки громади. Д-р Філіпп ду Крос (Dr Philipp du Cros), MSF, Великобританія
 10. Допомога дітям з МРТБ та РРТБ . H Simon Schaaf, Протитуберкульозний центр Desmond Tutu, відділення педіатрії та здоров’я дітей, університет Стелленбош, та дитяча лікарня Тигельберг