Навчання працівників центрів моніторингу і оцінки

Впровадження програми контролю за туберкульозом неможливе без ефективно працюючої системи моніторингу та оцінки (МіО). Тільки стандартизоване і якісне обчислення і представлення головних показників дозволить не тільки розмовляти єдиною мовою із світовою спільнотою, але й об’єктивно сприймати власний прогрес.  До функцій центрів МіО, які створені в обласних центрах України, поряд із розрахунком головних індикаторів Національної програми контролю за туберкульозом входить аналіз епідеміологічної ситуації в регіоні та країні. Саме інтерпретації даних насамперед був присвячений семінар для спеціалістів з МіО, які працюють у регіонах, що підтримуються проектом USAID (Дніпропетровська, Запорізька, Кіровоградська, Львівська, Одеська, Харківська, Херсонська області та м. Київ). Семінар відбувся 24-25 вересня 2015 року в Києві.

Програма була складена на основі головного документа ВООЗ, що регламентує підходи до МіО ‒ Компендіуму індикаторів МіО для протитуберкульозних програм (2004). Головним тренером виступала Світлана Володимирівна Єсипенко, заступник головного лікаря Одеського обласного протитуберкульозного диспансеру, спеціаліст, особисто причетний до практичного впровадження системи МіО на національному рівні.

Учасники обговорили підходи до трактування епідеміологічних показників, управлінські висновки, які випливають із сухих цифр. Наприклад, загальновідомо, що низький рівень захворюваності в регіоні не завжди є позитивним явищем; часто це свідчить про недостатнє виявлення захворювання, особливо якщо поєднується із високою частотою посмертного встановлення діагнозу; проте, високий рівень та, особливо,  швидке зростання захворюваності також не завжди є відображенням покращення роботи: часто це свідчить про «приховану» епідемію ТБ/ВІЛ, і потребує впровадження профілактичних заходів серед ЛЖВ (скринінг на ТБ, профілактичне лікування ізоніазидом, раннє призначення АРТ, впровадження заходів інфекційного контролю за ТБ).

Така болюча для України проблема як мультирезистентний туберкульоз, за кількістю випадків якого Україна у 2014 році увійшла до п’ятірки світових «лідерів», може бути усвідомленою, а значить, правильно проаналізованою на регіональному та національному рівні тільки якщо спеціалісти з МіО чітко розуміють різницю між різними типами хіміорезистентності туберкульозу, їх клінічне значення та чітко і  достовірно звітують з цього приводу.

Достеменність даних також  була в центрі уваги учасників семінару. Впровадження електронного реєстру хворих на туберкульоз, звісно, зробило звітність більш прозорою і об’єктивною, втім добре відомо, що тільки при перенесенні даних з паперових носіїв у електронний вигляд може губитися до 30% інформації. Тому валідація даних також є постійним обов’язком працівників відділів МіО.

Проект планує і надалі приділяти увагу цим та іншим складним питанням МіО, і зокрема, організувати онлайн навчання у цьому напрямку. Крім того, ми готуємо до друку посібник «Аналіз та інтерпретація даних щодо епідемічної ситуації з ТБ». А поки що  ви можете переглянути презентації з семінару для спеціалістів з МіО за цим посиланням.