Україна приєдналась до клінічних випробувань нової схеми лікування хворих на чутливий та хіміорезистентний туберкульоз

Глобальним альянсом з розробки протитуберкульозних препаратів (Global Alliance for TB Drug Development) з квітня 2015 року розпочато впровадження в Україні клінічних випробувань нових протитуберкульозних препаратів та нових схем лікування чутливого та хіміорезистентного туберкульозу. На сьогодні завершені клінічні випробування трьох нових протитуберкульозних препаратів – бедаквіліну, деламаніду і претоманіду. Передбачається, що комбінація цих та вже існуючих препаратів дозволить виявити найбільш ефективну схему лікування, яка б дозволила скоротити курс лікування, зменшити його вартість, а отже, підвищити рівень прихильності пацієнтів до лікування.

Про це йшлося під час круглого столу "Нові схеми лікування резистентного туберкульозу на основі найновітніших ліків – надія для видужання для десятків тисяч хворих в Україні і мільйонів хворих в світі" за участю представників державних установ і закладів, що опікуються питаннями протидії епідемії туберкульозу в Україні, керівників протитуберкульозних диспансерів, науковців, лікарі-фтизіатрів, представників українських неурядових організацій, міжнародних агенцій ВООЗ та ЮНІСЕФ. Організатором заходу виступили Фундація "Громадський рух "Українці проти туберкульозу" спільно з Національним інститутом фтизіатрії та пульмонології ім. Ф.Г. Яновського НАМН України.

Як розповіла завідувач відділу хіміорезистентного туберкульозу ДУ "Національний інститут фтизіатрії та пульмонології ім. Ф.Г. Яновського НАМН України" доктор медичних наук, професор Світлана Черенько, в Україні стартували клінічні випробування схеми лікування з претоманідом. В схему лікування входить претоманід і 2 відомі протитуберкульозні препарати, які мають бактерицидну дію у відношенні до мікобактерій туберкульозу – піразинамід і моксифлоксацин. Для чутливого туберкульозу тривалість лікування становить 4 місяці замість 6 місяців при лікуванні звичайними схемами і 6 місяців для лікування мультирезистентного туберкульозу. При цьому пацієнт буде приймати 5 таблеток замість 12 таблеток для чутливого туберкульозу та 5-6 таблеток (залежно від дозування претоманіду) замість 11 таблеток і 1 ін'єкцію для мультирезистентного туберкульозу. Всі клінічні випробування завершаться до 2020 року після чого ВООЗ на підставі результатів цих досліджень буде рекомендувати нові схеми лікування туберкульозу.

За словами представника Бюро ВООЗ в Україні Юлії Чистякової, ці клінічні випробування узгоджуються з новою стратегією ВООЗ "Кінець туберкульозу", що має стратегічні цілі щодо викорінення туберкульозу до 2035 року. "Очікується скоротити кількість смертей від туберкульозу на 95% порівняно з 2015 роком, та на 90% зменшити кількість нових випадків захворювання та забезпечити повний безкоштовний доступ до лікування. Третій розділ цієї стратегії передбачає інтенсифікацію наукових досліджень та інновацій", – відзначила вона.

Зацікавленість та підтримку програми досліджень ТБ-альянсу висловили й інші учасники круглого столу. За словами представника ДУ "Український центр контролю за соціально небезпечними хворобами МОЗ України" Яни Терлєєвої, в нових більш ефективних програмах лікування зацікавлена держава, адже йде мова про дороговартісне лікування за кошти держбюджету, і зацікавлений пацієнт, який часто через тривалість, низьку неефективність і побіжність прийому препаратів змушений переривати лікування.

Також, як підкреслив Голова правління Фундації "Громадський рух "Українці проти туберкульозу" Віталій Руденко, важливою умовою проведення досліджень є відкритість і публічність. Перші результати проекту відразу ж оприлюднять, як тільки вони з'являться, – відзначив він.

Довідково

Глобальний альянс з розробки протитуберкульозних препаратів (Global Alliance for TB Drug Development) є некомерційним державно-приватним партнерством, що працює як віртуальна біотехнологічна фірма, співпрацюючи з науково-дослідними інститутами та фармацевтичними компаніями. Зберігаючи нагляд за проектами розробки нових протитуберкульозних препаратів, ТБ Альянс передає розробку нових протитуберкульозних препаратів державним та приватним партнерам, забезпечуючи фінансування та наукове керівництво. Місією ТБ Альянсу є забезпечення доступу до ефективного лікування туберкульозу в країнах, що розвиваються. Для цього ТБ Альянс співпрацює з національними та міжнародними партнерами.

Джерело інформації: Прес-служба МОЗ України, Міністерство охорони здоров'я України 2015.05.28 19:13, http://moz.gov.ua/ua/portal/pre_20150528_i.html