Теорія і практика операційний досліджень

Нещодавно стартували три з чотирьох запланованих операційних досліджень, на які виділив гранти проект USAID «Посилення контролю за туберкульозом в Україні». Дослідники обрали для роботи такі теми із запропонованого Проектом списку (https://stbcu.com.ua/2014/operational-research/ ):

  • «Причини затримки лікування туберкульозу, зумовлені системою охорони здоров’я»; виконавець – ГО Центр «Соціальні індикатори», який використовуватиме науково-дослідні можливості та досвід Школи охорони здоров’я Національного університету «Києво-Могилянська академія»;
  • «Вплив застосування різних моделей амбулаторного лікування туберкульозу на результати лікування у місті Києві» виконавець – ГО Центр «Соціальні індикатори»;
  • «Впусти свіже повітря» (вплив навчання пацієнтів на підвищення прихильності і ефективності лікування); виконавець ‒ Міжнародна громадська організація «Міжнародний Інститут проблем ВІЛ/СНІДу та туберкульозу» (МІВСТ).

Культура операційних  досліджень ще тільки будується в Україні. Проте, саме контроль за туберкульозом є сферою, в якій операційні дослідження є дуже  затребуваним і потужним прикладним інструментом для прийняття управлінських рішень. Адже туберкульоз – це яскравий приклад захворювання, яке не може бути подолане завдяки одним лише діагностичним, лікувальним або профілактичним заходам. Епідемічний характер хвороби і низька поки що ефективність лікування потребує серйозного реформування самої системи протитуберкульозної допомоги, для якої, в свою чергу необхідна доказова база, яка викликала б довіру в менеджерів громадського здоров’я. Саме таку базу повинні надати операційні дослідження. 

Ми вже публікували матеріали, присвячені операційним дослідженням, на нашому сайті. Ці дослідження були в центрі уваги під час 44-ї Всесвітньої конференції зі здоровя легень (Париж, 2013) і 45-ї Всесвітньої конференції зі здоров’я легень (Барселона, 2014)

На підтримку наших грантерів, сьогодні ми розпочинаємо цикл публікацій, присвячених теорії і практиці операційних досліджень, і для початку пропонуємо Вашій увазі: 

- Керівництво ВООЗ із операційних досліджень

Звіт робочої групи ВООЗ із захворювань, що викликані мікобактеріями

- Ключові слайди з лекції провідного науковця у галузі операційних досліджень з туберкульозу, д-ра Роні Захарія (Rony Zachariah).