Оголошено про початок клінічного дослідження нової схеми лікування туберкульозу з розширеною резистентністю

13 травня 2015 р. Альянс по боротьбі з туберкульозом (Global Alliance for TB Drug Development) та партнери оголосили про початок клінічного дослідження нової схеми лікування туберкульозу з розширеною медикаментозною резистентністю (РРТБ). Це перше дослідження, в якому тестуватиметься схема, що складається виключно з препаратів для перорального прийому. Вона може дати можливість для скорочення, спрощення та покращення лікування РРТБ.

«РРТБ – це абсолютна катастрофа для пацієнтів, їхніх сімей та громад. В цьому дослідженні вперше тестуватиметься нова схема, здатна змінити підхід до лікування РРТБ. Це дослідження стане цінним інструментом в боротьбі з цією проблемою на передовій у Південній Африці та по всьому світі,» – говорить д-р Франческа Конраді,  Головний дослідник дослідження Nix-TB (Нові дослідницькі препарати для лікування РРТБ) та Клінічний радник Лікарні Sizwe в Йоганесбургу, ПАР. «Стратегічна увага нашого Національного Департаменту охорони здоров’я до клінічних досліджень, що стосуються туберкульозу з медикаментозною резистентністю, у поєднанні зі створенням чіткої нормативної бази уможливили проведення такого дослідження у ПАР.»

Трьохкомпонентна схема складається з бедаквіліну (B), препарату, схваленого у кількох країнах з високим тягарем туберкульозу; нової антибактеріальної сполуки претоманіду (Pa), що проходить тестування у численних клінічних випробуваннях; та лінезоліду, препарату групи оксазолідінонів, який використовувався не за призначенням, вказаним в інструкції, для лікування туберкульозу.

Якщо схема, яка тестується у дослідженні Nix-TB, виявиться ефективною та безпечною для лікування РРТБ, це прокладе шлях до розширення дослідження та тестування можливості використання цього препарату для лікування МРТБ та, можливо, чутливого туберкульозу. Наявність схеми, яку можна буде використовувати в такому широкому спектрі випадків, може значно покращити результати зусиль по контролю за туберкульозом в усьому світі.

«Ми тестуємо перспективне лікування РРТБ на сьогодні, але довготривалий потенціал такої схеми навіть вищий. Сьогодні ми бачимо можливість розробки єдиної відносно простої та доступної схеми, якою можна буде лікувати буквально всіх хворих з активними формами туберкульозу,» – говорить д-р Мел Шпігельман, Президент та керівник Альянсу по боротьбі з туберкульозом. «Запуск дослідження Nix-TB – це вкрай важливий крок на шляху до бачення дійсно короткотривалої, простої, доступної універсальної схеми лікування з хорошою переносимістю.»

Дослідження Nix-TB виконується в партнерстві з Альянсом по боротьбі з туберкульозом, неприбутковою організацією, місією якої є розробка покращених схем лікування туберкульозу та спонсорування дослідження; компанія-розробник Janssen Pharmaceutica NV (Janssen) у 2009 році надала Альянсу по боротьбі з туберкульозом ліцензію без авторських відрахувань на розробку та комерціалізацію бедаквіліну для лікування чутливого туберкульозу; та заклади у Південній Африці, де, як очікується, буде проводитися дослідження (Лікарня Sizwe, проект TASK у лікарні Brooklyn Chest Hospital, та проект THINK у лікарні Doris Goodwin Hospital).

Вартість початкової фази дослідження Nix-TB покривається групою постійних донорів Альянсу по боротьбі з туберкульозом. Альянс починає пошук додаткових коштів на розширення дослідження та кількості закладів.

«Наявність нових протитуберкульозних препаратів надає безпрецедентну можливість покращити лікування хворих на туберкульоз. Однак, одного лише існування нового препарату недостатньо,» – говорить Шпігельман з Альянсу. «Туберкульоз слід лікувати комбінацією або схемою з багатьох препаратів для посилення їх ефективності та профілактики розвитку резистентності. Тому дослідження Nix-TB заповнить серйозний пробіл та скористається появою нових препаратів, щоб дослідити їх разом у найбільш вразливій популяції хворих на туберкульоз – пацієнтів з РРТБ, та отримати чітке розуміння, як використовувати схеми лікування для максимізації їхнього впливу на епідемію туберкульозу.»

Альянс по боротьбі з туберкульозом (Global Alliance for TB Drug Development) – це неприбуткова організація, метою якої є винайдення доступної схеми препаратів швидшої дії для боротьби з туберкульозом (ТБ). За допомогою іноваційних наукових підходів та світових партнерів ми намагаємося забезпечити рівний доступ до швидших, кращих ліків від туберкульозу та зробити крок уперед до здоров’я та процвітання в усьому світі. Альянс по боротьбі з туберкульозом працює за підтримки Департаменту закордонних справ та торгівлі Австралії, Фонду Білла та Мелінди Гейтсів, Європейської комісії, Фонду іноваційних технологій охорони глобального здоров’я, Irish Aid, Національного інституту алергій та інфекційних хвороб, UNITAID, Департаменту міжнародного розвитку Великобританії, Агентства США з міжнародного розвитку та Адміністрації з продуктів харчування та медикаментів США. За подальшою інформацією звертайтеся tballiance.org.