Огляд ситуації з туберкульозу. 46-а Всесвітня конференція зі здоров’я легень

46-та Всесвітня Конференція із здоров’я легень, що нещодавно відбулася в Кейптауні (ПАР), була не зовсім звичайною. Як і щороку, конференція відкрилася оглядом ситуації з туберкульозу за минулий рік. Проте, цьогоріч знайшовся неабиякий привід для аналізу:  у 2015 році завершується термін досягнення Цілей розвитку тисячоліття. Хоча резюме цього аналізу стосовно туберкульозу просте – цілі досягнуто – деякі деталі слід чітко з’ясувати кожному, хто працює з туберкульозом в Україні.

Спочатку, звичайно, глобальний погляд:

  • З 2000 року захворюваність у світі знизилася на 18%, смертність з 1990 скоротилася на 47%, поширеність туберкульозу – на 42%;
  • У 2000-2014 роках завдяки протитуберкульозним програмам збережено 43 млн. життів, що в шість разів більше, ніж у результаті програм з контролю ВІЛ і малярії, тим не менше,
  • Туберкульоз посідає п’яте (після ішемічної  хвороби серця, інсульту, інфекцій нижніх дихальних шляхів і ХОЗЛ) місце серед причини смерті.
  • Загалом на боротьбу з туберкульозом витрачено втричі менше коштів, ніж на ВІЛ (6,6 млрд проти 21, 6 млрд. дол.). При цьому з національних бюджетів фінансується 87% протитуберкульозних заходів і 57% заходів проти ВІЛ. Решту становлять кошти міжнародних донорів, причому на боротьбу з туберкульозом у 2005-2013 рр. світові донори витратили у вісім разів менше коштів, ніж на боротьбу з ВІЛ (1 млрд. дол. проти 7,9 млрд.).
  • Цілі тисячоліття щодо  зменшення поширеності туберкульозу не досягнуто у трьох регіонах ВООЗ: Середземноморському, Європейському та Африканському, щодо зниження смертності ‒ у Європейському та Африканському регіонах.

На цьому, останньому меседжі ВООЗ треба зупинитися окремо. Вочевидь, найбільший вплив на поширеність туберкульозу і смертність від захворюваннями має ефективність лікування. Ми вже писали про те, що за даними Глобального звіту за 2014 рік, порівняно з 2012 роком, у Європейському регіоні ВООЗ значно знизилась ефективність лікування ТБ/ВІЛ (47% в когорті 2013 у порівнянні із 57% у 2012), що пояснюється у Звіті виключно низькою ефективністю лікування ко-інфекції саме в Україні: 44%. Середньосвітовий показник ефективності становить 71%. Не краще виглядає стан  і з лікуванням мультирезистентного туберкульозу: Україна показує ефективність 34% за загальносвітового показника 50%, показника в Білорусі  57%, а в Камбоджі, Ефіопії, М’янмі, Пакистані, Уганді, Танзанії, В’єтнамі і Зімбабве ‒ понад 70%. Загалом, цілі розвитку тисячоліття в Україні далеко не досягнені: смертність майже в шість разів перевищує цільовий показник (12,2 проти 2,3 на 100 000), захворюваність – у півтори рази (58,8 проти 39,4), поширеність – майже втричі (90,2 проти 37).

Крім того, другий рік Україна утримується серед п’яти країн, у яких зареєстровано 2/3 світового тягаря МРТБ. В усіх цих країнах ВООЗ припускає значне недовиявлення. Відносно добра новина полягає в тому, що, на відміну від решти країн з цієї п’ятірки, в Україні реєструється принаймні більше половини розрахункових випадків МРТБ.

На зміну стратегії « Stop TB » і цілям розвитку тисячоліття , у 2016 році прийде стратегія « End TB » («Покласти край туберкульозу») яка виповідатиме так званим цілям сталого розвитку , а саме третій цілі – здоров’я і добробут . Цілі стосовно туберкульозу амбітні: зменшення до 2030 року захворюваності на 80%, смертності – на 90%, а також повне запобігання фінансового виснаження сім’ї, пов’язаного із захворюванням її члена на туберкульоз.

ВООЗ визнає, що необхідною вимогою успіху в цьому напрямку є значна зміна підходів. Перш за все, туберкульоз визнаний однією з найвигідніших інвестицій до глобальних гуманітарних задач, і найбільш ефективною серед інвестицій, пов’язаних зі здоров’ям, тобто сферою із максимальною віддачою для національних бюджетів у перерахунку на витрачений долар. Наукові дослідження стосовно всіх головних ланок боротьби з туберкульозом (діагностика, лікування, профілактика тощо) – один зі «стовпів» стратегії «Покласти край туберкульозу». До речі, наразі у глобальному масштабі цей «стовп» є катастрофічно недофінансований – з необхідних 2 мрлд.дол., у наявності тільки 600 млн.

Тож, такі глобальні дані можуть слугувати своєрідним камертоном для всіх, хто так чи інакше задіяний у боротьбу з туберкульозом: ми повинні визнавати, що проблеми існують, усвідомлювати свої помилки і чітко визначати пріоритети.

Ми зробили переклад ключових слайдів з Конференції, які ілюструють вищенаведені факти. Сподіваємось, цей матеріал стане в  нагоді тим, хто буде аналізувати становище з туберкульозом в Україні і світі.