Впровадження технології Xpert: що нового?

 

Цілком закономірно, що новим можливостям діагностики туберкульозу, і, зокрема, справжньому прориву – технології Xpert – на Конференції приділялося багато уваги. Перш за все компанія Cepheid © презентувала два нових продукти:

  • нова модифікація методу – Xpert® MTB/Rif Ultra, яка характеризується у десять разів більшою чутливістю ( 5 КУО замість 50 КУО за традиційної методики),  а також здатністю ідентифікувати дві різних послідовності генів мікобактерії замість одного гену (rpoB), що значно підвищує надійність діагностики МРТБ;
  • Система GeneXpert® Omni, яка забезпечує онлайн-аналіз результатів дослідження: завдяки доступу до інтернету дані можуть аналізуватися на відстані у режимі реального часу із швидким контролем якості і видачою експертного дослідження за необхідності.

Все голосніше лунає тема зовнішнього контролю якості досліджень за допомогою Xpert® MTB/Rif: виявляється, що ця, цілком автоматизована система також може помилятися. За даними дослідження з зовнішнього контролю якості методу, яке триває у 18 країнах з 2011 року, загальний рівень помилок досить низький – менш 3%. Найбільша кількість помилок зумовлена дефектами пробопідготовки і недотриманням температурного режиму (по 32%), із самими картриджами пов’язано 14% помилок. Тем не менш рекомендується щонайменше триразовий на рік зовнішній контроль якості із застосуванням чотирьох сухих зразків культур із наявністю або відсутністю збудника туберкульозу, стійкості до рифампіцину, а також нетуберкульозних мікобактерій. Комбінація із технологією GeneXpert® Omni дозволяє здійснювати контроль якості дистанційно.

Дослідники рекомендують за тяжкого стану хворого і неможливості зібрати якісне мокротиння застосовувати Xpert для дослідження зразків сечі, випорожнень, в обов’язковому порядку – пунктату лімфатичних вузлів. Ця рекомендація є наполегливою для ВІЛ-позитивних хворих.

Проте, найбільш важливим є програмний аналіз результатів впровадження методу. Сьогодні, коли в світі продано 17883 апарати GeneXpert® MTB/Rif і 10 млн. картриджів є можливість проаналізувати певні результати і надбання національних програм. Зрозуміло, що кінцева мета впровадження будь-якого методу діагностики полягає не саме в удосконаленні лабораторної служби, а в підвищення ефективності лікування хворих, які виявлені завдяки цьому методу. Отже деякі факти:

  • В Ефіопії, завдяки обов’язковому дослідженні за методом Xpert® MTB/Rif пункцийного матеріалу з лімфатичних вузлів, кількість випадків МРТБ вчасно взятих на лікування, потроїлася.
  • В Білорусі час від першого звернення до призначення лікування МРТБ скоротився в середньому до 10 разів (наприклад, у Мінській області з 55 до 5 днів). Загалом, у країні зараз цей проміжок часу не перевищує 10 днів. Завдяки методу також в чотири рази підвисилося виявлення мікобактеріозів, адже розбіжність між позитивним мазком мокротиння і негативним результатом Xpert® MTB/Rif дозволяє запідозрити наявність нетуберкульозних мікобактерій, яка зазвичай підтверджується за результатами культурального дослідження.
  • У ПАР завдяки систематичному застосуванню Xpert® MTB/Rif розпочинають лікування 91% хворих на МРТБ (до широкого застосування 16% хворих «губилися»). Між зверненням хворого і початком лікування проходить тільки один день.

Ця тема висвітлювалась на таких симпозіумах Конференції (докладнішу інформацію Ви можете знайти у Збірці тез конференції: capetown.worldlunghealth.org/Abstract_Book_2015-Web.pdf):

  • 18. Five years of Xpert® MTB/Rif implementation: lessons learnt for increasing the impact of future new diagnostics.
  • 44. Achieving quality Xpert® MTB/Rif use for rapid case detection
  • 51. e/m-Health as a transformational tool in TB control in high-burden countries