Керівництво ВООЗ з лікування мультирезистентного туберкульозу

Нещодавно відбулася довгоочікувана подія: оприлюднено оновлене керівництво Всесвітньої організації охорони здоров’я з лікування мультирезистентного туберкульозу (МРТБ): http://www.who.int/tb/MDRTBguidelines2016.pdf?ua=1.  Проект USAID "Посилення контролю за туберкульозом в Україні" підготував для вас переклад найбільш важливих положень керівництва українською: https://stbcu.com.ua/wp-content/uploads/2016/07/MDR_UKR.docx

Як і всі рекомендації ВООЗ, цей документ ґрунтується на значній доказовій базі. Навіть на тлі інших керівництв ВООЗ, якість доказів цього разу дуже висока. Рівень переконливості попередніх рекомендацій підвищено, численні нещодавні дослідження дозволили сформулювати рекомендації з «важких» тем, які останнім часом залишалися на периферії уваги ВООЗ, насамперед через нестачу обґрунтування: лікування МРТБ у дітей, хірургічне лікування туберкульозу, можливі побічні реакції та вибір препаратів з урахуванням балансу «потенційна користь- потенційна шкода».

Найголовнішим у документі є узагальнення результатів досліджень скорочених режимів лікування. У якості альтернативи стандартному лікуванню туберкульозу пропонується застосування скорочених режимів (9-12 міс.) у хворих, які раніше не проходили лікування від МРТБ, і в яких виключена або вважається за малоймовірну резистентність до фторхінолонів та ін’єкційних ліків. Цей режим включає: гатіфлоксацин, канаміцин, протіонамід, високі дози ізоніазиду, піразинамід, етамбутол протягом п’яти місяців, потім гатіфлоксацин, клофазимін, піразинамід і етамбутол протягом чотирьох місяців. Цей режим, раніше відомий як Бангладеський, довів свою ефективність у процесі масштабного дослідження STREAM (https://stbcu.com.ua/wp-content/uploads/2015/02/2_Armand-Van-Deun_Ukr.pdf). Крім очевидної переваги скорочення терміну лікування до 9-12 місяців замість 24, вражає ще два моменти: висока ефективність (за новим режимом виліковуються або завершують лікування 90,3% хворих замість 78,3% за стандартними режимами) і той факт, що схему скомпоновано із урахуванням  найменшої токсичності ліків, тобто загальної ефективності, а не лише дієвості антибактеріальних агентів.

Таку рекомендацію можна вважати за справжню революцію у лікуванні МРТБ, адже не так давно здавалося, що світова медицина зайшла у безвихідь в цьому питанні: середня ефективність лікування хворих на мультирезистентний туберкульоз у світі становить всього 48%. Надії додають також хороші проміжні результати досліджень скорочених схем лікування із доданням нових ліків – бедаквіліну і претоманіду. Україна також долучилася до цих досліджень.

Коротко про інші суттєві нові рекомендації, що містяться у документі:

  • Змінена класифікація протитуберкульозних препаратів з урахуванням новітніх даних про ефективність і безпечність. Клофазимін і лінезолід включено до переліку основних препаратів другого ряду, у той час як ПАСК вважається за додатковий препарат. Кларитроміцин та інші макроліди більше не рекомендуються для лікування туберкульозу.
  • Сформульовані рекомендації для лікування МРТБ у дітей: загалом призначаються ті ж самі схеми, що і дорослим, проте, оскільки при нетяжких ураженнях потенційна  шкода від застосування ін’єкційних препаратів може перевищувати користь, допускається вилучення таких ліків з лікувальних режимів. На користь цієї рекомендації свідчить висока ефективність лікування дітей з помірною тяжкістю хвороби, без достовірної різниці в залежності від того, чи застосувалися ін’єкційних ліки, чи ні (93,5% і 98,1% відповідно). Водночас, наразі немає рекомендацій стосовно застосування у дітей бедаквіліну і деламаніду, хоча такі дослідження тривають.
  • Надана рекомендація щодо хірургічного лікування туберкульозу: доведено, що часткова резекція легені  значно підвищує ефективність лікування порівняно із консервативним лікуванням, чого не можна казати про пульмонектомію.

Звантажити переклад основних положень керівництва ВООЗ з лікування мультирезистентного туберкульозу