Туберкульоз серед внутрішньо переміщених осіб і учасників АТО

WP_20161214_011

14 грудня 2016 відбулося підсумкове засідання круглого столу, присвячене завершенню проекту «Тобі слід знати про туберкульоз», який за грантом проекту USAID «Посилення контролю за туберкульозом в Україні» впроваджувала НПО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я» (LHSI).

Проект був направлений на залучення київських соціальних служб до санітарної освіти і виявлення туберкульозу серед нової групи ризику, яка, на превеликий жаль, з’явилася в Україні. Йдеться про людей, яких торкнулася трагедія на Донбасі – внутрішньо переміщених осіб та учасників АТО. В результаті проекту понад 15000 осіб з груп ризику були поінформовані про проблему туберкульозу, понад 500 пройшли обстеження. За час виконання проекту туберкульоз був виявлений тільки у п’яти людей, проте зрозуміло, що це тільки «верхівка айсбергу», адже термін проекту обмежений, а рішення пройти обстеження, як і сама діагностика, вимагають часу. Втім, мабуть найважливіший результат  проекту – це той факт, що соціальні служби Києва усвідомили важливість проблеми саме для них, і не тільки з точки зору допомоги клієнтам, а й з огляду на власне здоров’я. Як повідомила Ірина Цисар, представник Київського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, за наслідками виконання проекту Центр, за власною ініціативою розробив тренінговий модуль з питань туберкульозу для своїх співробітників, планує постійно проводити інструктаж.

Проблем у взаємодії соціальних і медичних служб Києва ще залишається чимало: це і територіальна «розкиданість» місць, де можна пройти обстеження, і страх уразливих груп перед виявленням захворювання і неминучими  змінами у без того складному соціальному положенні, і всім добре відомі складнощі у організації первинної допомоги. Проте підґрунтя до сталих змін вже є.

Хочемо нагадати, що засідання іншого Круглого столу з проблем виявлення туберкульозу в учасників АТО, за участю в.о. міністра охорони здоров’я Уляни  Супрун, партнер проекту USAID, МГО «Міжнародний Інститут проблем ВІЛ/СНІДу та туберкульозу», провів 22 листопада 2016 року в рамках Третьої Національної конференції з питань ВІЛ-інфекції/СНІДу.