Огляд світового досвіду нормування впливу на працівників бактерицидного ультрафіолетового випромінювання

Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує застосовувати безперервне ультрафіолетове бактерицидне опромінення повітряного середовища верхньої частини приміщення в присутності людей, як ефективний метод профілактики внутрішньолікарняного інфікування туберкульозом.

Водночас, метод ультрафіолетового знезараження має свої недоліки і обмеження. Тривала експозиція ультрафіолетового випромінювання в дозах, що перевищують допустимі рівні, здатна викликати в людини фотокератит, фотодерматит, у дуже рідкісних випадках – катаракту і рак шкіри.

Разом з тим, грамотне застосування ультрафіолетових бактерицидних опромінювачів з використанням засобів контролю (УФ-радіометр) робить їх високоефективним і низьковартісним методом знезараження інфікованого повітря в зонах високого ризику протитуберкульозних закладів.

За технічної підтримки Проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) “Посилення контролю за туберкульозом в Україні” було розроблено проект наказу МОЗ України «Про затвердження Методики використання ультрафіолетового бактерицидного випромінювання для знезараження повітря в приміщеннях закладів охорони здоров’я». Зазначений проект отримав схвальні відгуки від фахівців практиків-епідеміологів та лікарів-фтизіатрів. Однак, представники наукової сфери висловили застереження щодо доцільності використання екранованих бактерицидних опромінювачів у присутності людей.

Тож на замовлення ДУ "Український центр контролю за соціально небезпечними захворюваннями МОЗ України", Проект USAID підготував аналіз існуючої в Україні нормативно-правової бази, яка регламентує використання бактерицидних опромінювачів у закладах охорони здоров’я, та порівняв її з міжнародними регуляціями, включно з тими, що діють у країнах пост-радянського простору.

Ознайомитися з Аналітичним оглядом