Профілактика туберкульозу серед внутрішньо переміщених осіб в Україні

Олена – молода жінка, 33 років, розлучена, виховує двох доньок: Настю 12 років та Соню 7 років. Два роки тому виїхала з м.Ровеньки Луганської області через те, що там розпочались бойові дії. Відтоді живе у Києві, знімає квартиру разом з доньками на Троєщині, щоби прогодувати сім‘ю, працює на двох роботах.

За даними ВООЗ, внутрішньо переміщені особи, біженці та мігранти складають одну з найбільш уразливих до туберкульозу соціальних груп. ВПО в Україні переїжджають із регіонів із великим тягарем туберкульозу, переживають стрес, часто мають труднощі з доступом до медичних та соціальних послуг на новому місці проживання (через відсутність прописки, реєстрації, складнощі у зв’язку з втратою документів і т.п.) і не охоплені профілактичною діяльністю, а також часто-густо перебувають у складному матеріальному становищі. Проект USAID «Посилення контролю за туберкульозом в Україні» надав грант МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я» на створення і відпрацювання моделі виявлення туберкульозу серед ВПО і учасників АТО на прикладі м.Києва. 

Під час заходу «Юнь Києва», коли громадська організація проводила інформаційну кампанію з туберкульозу для ВПО та учасників АТО, Олена радо зголосилася пройти консультування та скринінгове опитування: «Мені не страшно і не соромно це робити. По-перше, в мене є діти й я турбуюся про їх здоров’я. Туберкульоз передається через повітря ізахворіти може будь-хто. По-друге,  я вже стикалася з цим захворюванням в нашій родині: вже понад 20 років минуло від тоді, як моя мати перенесла туберкульоз. Ми дуже хвилювались тоді за матусю, я була ще малою дівчинкою, але все закінчилось добре, мати вилікувалась і повернулася додому з лікарні.»

 Останній раз флюорографію Олена робила десь зо два роки тому, ще на батьківщині. «Тоді в мене була підозра на туберкульоз, адже я ще маю шкідливу звичку, курю. Довелося пройти ще й рентген легень та МРТ. На щастя, попередній діагноз не підтвердився і підозру зняли. Добре, що все добре закінчилось!»

Після того, як під час заходу з Оленою поговорив соціальний працівник і вона заповнила скринінгову анкету, Олена запевнила, що звернеться до свого сімейного лікаря за направленням на ФЛГ. «Дякую, що нагадали попіклуватися про своє здоров’я. За всіма клопотами на новому місці про різні обстеження згадуєш у останню чергу. А це, насправді, дуже важливо. Поінформований, значить озброєний! Успіху вам!»