Протистояти резистентності

26-29 жовтня 2016 р. у Ліверпулі пройшла 47-ма Всесвітня Конференція із здоров’я легень. ЇЇ цьогорічне гасло «Протистояти резистентності» є багатозначним. На початку конференції цю багатозначність пояснила президент Спілки Проти Туберкульозу Джейн Картер.

«Ми знаємо, що резистентність до ліків є одним з найбільших бар’єрів у контролі за туберкульозом. Проте є й  інша резистентність – це резистентність до змін. Ми повинні подолати резистентність до достатнього фінансування контролю за туберкульозом, до швидкого впровадження нових методів і ліків, до того, щоб дійсно поставити хвору людину в центр уваги медицини, до того, щоб визнати відповідальність медицини за результати лікування», ‒ зазначила д-р Картер.

Результати року сумні: в світі 10,4 мільйонів нових випадків, 580 тисяч випадків мультирезистентного туберкульозу, 1,8 мільйон смертей. Скорочення захворюваності на 1,5 % за рік вочевидь недостатньо для того, щоб досягти амбітної цілі ‒ покласти край туберкульозу до 2030 року.

Лейтмотивом конференції можна назвати визнання відповідальності держав за стан контролю за туберкульозом. Тільки держава через відповідне фінансування, політичні рішення та дії на міжнародній арені здатна забезпечити ефективний, а головне, сталий контроль за туберкульозом. Ця думка лунала в промовах більшості видатних діячів Спілки Проти туберкульозу. Особливо  яскраво її проілюстрував цьогорічний лауреат медалі Спілки, директор Глобального інституту туберкульозу Лі Райхман, один із співвиконавців проекту USAID «Посилення контролю за туберкульозом в Україні». Ця людина ще у 2001 році попереджала, що неналежний контроль за туберкульозом у світі є бомбою вповільненою дії: рано чи пізно вона вибухне епідемією мультирезистентного туберкульозу.

«Коли виникає серйозна проблема у громадському здоров’ї, вона привертає увагу уряду, і в наслідок цього, ресурси. Коли захворюваність знижується, скорочуються і відповідні програми. Отже заходи з контролю за хворобою добігають кінця раніше, ніж захворювання. Щойно це відбувається, крива захворюваності починає стрімко зростати», ‒ процитував свою статтю від 1991 року д-р Райхман. На жаль, сьогодні ці слова, які відносяться до відомого спалаху хвороби у США на початку 90-х, знову підтверджуються. У відповідь на зниження  епідемічної загрози скорочено 60% протитуберкульозних програм в країні. Результат з’явився цього року – вперше за більш, ніж 20 років, зареєстровано зростання захворюваності. Зрозуміло, що це спостереження ще більшою мірою стосується бідних країн із високим тягарем туберкульозу, до яких відноситься й Україна. Адже у 2016 році. ВООЗ повідомила, що тільки в чотирьох з 30 країн з високим тягарем мультирезистентного туберкульозу  захворюваність на цей найгірший тип захворювання зросла на 20% і більше. Це Китай, Нігерія, Філіппіни та Україна.

https://worldlunghealth.smugmug.com/Liverpool/Wednesday-26-October-2016/Inaugural-Session/i-2WmkfH6/A