Роман, якому допомогли стати на ноги після участі в АТО, мріє стати волонтером та допомагати іншим

Роман родом із Донецької області, після повернення з АТО перевіз дружину та дітей до м. Києва, знімали квартиру і не бачили перспективи стати в чергу на житло. Розпочали на новому місці налагоджувати своє життя як родина із числа внутрішньо-переміщених осіб та сім’я учасників АТО. Наприкінці серпня 2016 року, коли Роман прийшов до Департаменту соціальної політики оформляти, як учасник АТО, соціальні виплати, він і не сподівався, що бесіда із представником громадської організації змінить його складну життєву ситуацію.  Поки фахівці соціального департаменту оформлювали необхідні папери, Романові запропонували, щоб не гаяти часу, пройти скринінгове анкетування на туберкульоз. Мотивують до скринінгу соціальні працівники, що працюють у рамках гранту, наданого проектом USAID «Посилення контролю за туберкульозом в Україні».

За даними ВООЗ, внутрішньо переміщені особи (ВПО), біженці та мігранти складають одну з найбільш уразливих до туберкульозу соціальних груп. ВПО в Україні переїжджають із регіонів із великим тягарем туберкульозу, часто мають труднощі з доступом до медичних та соціальних послуг на новому місці проживання (через відсутність прописки, реєстрації, складнощі у зв’язку із втратою документів і т.п.) і не охоплені профілактичною діяльністю, а також часто-густо перебувають у складному матеріальному становищі. Мета гранту, наданого проектом USAID «Посилення контролю за туберкульозом в Україні» – створити модель виявлення туберкульозу серед ВПО і учасників АТО на прикладі м.Києва.

«Було дивно, що в офіційній установі ще й піклуються про тебе, стан твого здоров’я. Трохи незвично, але приємно, більш людяно чи що…» – згадує Роман. Але тоді пройти скринігове анкетування Роман не відразу погодився. Лише під час наступного візиту взявся заповнювати анкету. Позначив плюсиками відповіді «затяжний кашель» та «стресовий стан» і звернувся до соціального працівника з проханням допомогти пройти медичне обстеження про всяк випадок. Роман злякався, що в нього може бути туберкульоз¸ оскільки його постійно мучили затяжний кашель і слабкість.  

Медичне містечко, із яким налагоджена взаємодія у рамках проекту «Тобі слід знати про туберкульоз» розташоване неподалік. Сімейний лікар підтвердила, що туберкульоз імовірний і призначила обстеження. Рентгенологічне дослідження показало, що туберкульозу в Романа не було, проте була виявлена пневмонія.

Тепер Роман вилікувався, хвилювання залишилися позаду і він вірить, що незабаром зможе вирішити і інші свої соціальні питання, особливо щодо житла та отримання ділянки землі під садівництво. Завдяки принципу «єдиного вікна» Роман отримав і юридичну, і навіть медичну допомогу. Але, що вражає: Роман  мріє і поставив собі за мету допомагати на волонтерських засадах, таким, як він. «Мені давали допомогу, і я її отримав. Тепер я сам хочу допомагати іншим, чим зможу. Не тільки брати, а й самому віддавати – ось зараз моє життєве кредо і позиція. Я вірю в людей, і вірю в краще майбутнє моєї країни. Ми разом переможемо негаразди. Потрібно тільки вірити і не зламатись».