ВООЗ рекомендує новий тест на туберкульоз

Методу мікроскопії мазка мокротиння з фарбуванням за Цилем-Нільсеном для виявлення мікобактерій туберкульозу вже понад сто років, та він все ще залишається головним способом лабораторного скринінгу на туберкульоз на рівні первинної ланки медичної допомоги. Зрозуміло, що у фахівців є безліч нарікань до цього методу, ніхто не вважає його за ідеальний. У першу чергу не задовольняє його чутливість – концентрація, необхідна для того, щоб мазок став позитивним, становить 104 клітин у мілілітрі, тобто метод здатний виявляти тільки дуже контагіозних хворих. В Україні метод Xpert MTB/RIF, який в усьому світі розглядається як сучасна альтернатива мікроскопії мазка мокротиння, не знайшов широкого застосування для скринінгу на туберкульоз через високу вартість. Сьогодні у такий спосіб туберкульоз виявляється тільки у ЛЖВ і дітей. У решті випадків молекулярно-генетична діагностика туберкульозу застосовується тільки за позитивного мазка мокротиння або наявності ризику МРТБ.

Наприкінці літа цього року Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендувала до використання  ефективний та швидкий тест для діагностики легеневого туберкульозу (ТБ) у периферійних медичних закладах. Тест, який називається TB-LAMP (тест ізотермальної ампліфікації шляхом утворення петель, LAMP), вимагає мінімальної лабораторної інфраструктури та був визнаний альтернативою мікроскопії мазка мокротиння, який на сьогодні залишається найпоширенішим тестом у регіонах з обмеженими ресурсами.

Метод LAMP уже успішно використовується для виявлення малярії та декількох тропічних захворювань у запущеному стані. TB-LAMP – це унікальний незалежний від температури спосіб ампліфікації ДНК мікобактерій туберкульозу. Це проба ручного підрахунку, яка займає менше години. Результати можна побачити неозброєним оком під ультрафіолетовими променями. Ефективний тест TB-LAMP може використовуватися на рівні периферійних медичних закладів, де часто виконується мікроскопія.

Метод TB-LAMP надає кращі результати, ніж мікроскопія мазка мокротиння, та дозволяє виявити на 15% випадків легеневого туберкульозу більше, при охопленні усіх осіб з ознаками туберкульозу. Використання у якості додаткового тесту після мікроскопії мазка мокротиння  збільшує виявлення випадків туберкульозу серед осіб з негативним мазком більш ніж на 40%, у порівнянні з іншими швидкими тестами, рекомендованими ВООЗ за останні роки. Тест не виявляє резистентності до протитуберкульозних препаратів і тому є придатним тільки для обстеження пацієнтів з низьким ризиком туберкульозу з множинною медикаментозною резистентністю МРТБ. Цей тест можна виконати поза звичайними лабораторіями, але його проведення вимагає підготовленого персоналу. Підготовка схожа на навчання здійсненню мікроскопії мазка мокротиння.

Швидка, точна діагностика надзвичайно важлива для вчасного початку лікування, кращих результатів лікування та, врешті-решт, для припинення епідемії туберкульозу. Стратегія ВООЗ «Покласти край туберкульозу» закликає до ранньої діагностики туберкульозу, що є одним з ключових кроків покращення виявлення захворювання.

“Завдяки пришвидшенню досліджень в галузі діагностики туберкульозу за останні 10 років, ми тепер знаходимося в набагато кращому положенні, оскільки країни мають більш широкі можливості для діагностики туберкульозу,» – каже Карін Вейєр (Karin Weyer), Координатор з питань лабораторій, діагностики та медикаментозної резистентності Глобальної програми по контролю за туберкульозом ВООЗ. – «В час Стратегії ВООЗ «Покласти край туберкульозу» універсальних рішень більше немає, а правильний вибір технології залежить від ретельної оцінки епідемії туберкульозу та МРТБ на рівні країни.»

·         Щоб переглянути Керівництво ВООЗ з застосування технології ТБ -LAMP, натисніть тут 

Метод є на 40% більш чутливим, ніж мікроскопія, і дійсно здатний забезпечити ефективний скринінг хворих із симптомами, які можуть свідчити про туберкульоз.