Вплив застосування різних моделей амбулаторного лікування туберкульозу на результати лікування у м. Києві

operational research

Щойно  закінчилося операційне дослідження "Вплив застосування різних моделей амбулаторного лікування туберкульозу на результати лікування у місті Києві", яке провела дослідницька команда Школи охорони здоров’я Національного університету "Києво-Могилянська академія"  за підтримки проекту USAID "Посилення контролю за туберкульозом в Україні". Раді представити вам результати дослідження.

Перш за все, хочеться зазначити, що кожен третій хворий на туберкульоз у столиці розпочав лікування амбулаторно, що само по собі є величезним успіхом. Щодо висновків дослідження, головними з них є найвища ефективність лікування на первинній ланці.

Головними бар’єрами на шляху ефективного лікування, виявленими нашими досліджниками, є стигма, нестача знань і психологічної підтримки, алко(нарко)залежність, транспортні труднощі, затрати часу і інших ресурсів на щоденні візити. Головні бар’єри з боку надавачів послуг: упереджене ставлення медичного персоналу до амбулаторного лікування і відсутність стимулів, негнучкість системи фінансування закладів охорони здоров’я, застарілі уявлення про інфекційний контроль медичних працівників, надмірна кількість паперової роботи.

Попереднє операційне дослідження ("Впусти свіже повітря") раніше вже довело важливість формування прихильності пацієнтів. На жаль, тільки 1,5% хворих у м.Києві отримували будь-який медико-соціальний супровід, головною метою якого є саме підвищення прихильності.  Щодо подолання упередженості медичних працівників і первинної ланки, і протитуберкульозної мережі стосовно амбулаторного лікування, в цьому напрямку зміни тільки починаються.

Із детермінантами, які мають найбільший вплив на результати лікування, думкою медиків стосовно цієї моделі, а також із розподілом результатів по районах Києва можна ознайомитися у повному тексті звіту операційного дослідження "Вплив застосування різних моделей амбулаторного лікування туберкульозу на результати лікування у місті Києві".