Звіт дослідження «Впровадження амбулаторних моделей лікування хворих на туберкульоз та ВІЛ-асоційований туберкульоз у промисловому місті»

Упродовж другої половини 2015 року в одному з районів міста Кривий Ріг Проект USAID "Посилення контролю за туберкульозом в Україні" спільно з фахівцями Комунального Закладу «Криворізький протитуберкульозний диспансер №2» провели пілотне дослідження «Впровадження амбулаторних моделей лікування хворих на туберкульоз та ВІЛ-асоційований туберкульоз у промисловому місті». 

В Україні бракує доказових даних стосовно ефективності та практичних підходів до  організації амбулаторного лікування хворих на туберкульоз (ТБ) та ВІЛ-асоційований туберкульоз з урахуванням процесів інтеграції медичних послуг на рівні первинної ланки медичної допомоги. В обраному пілотному регіоні – місті Кривий Ріг, упродовж декількох років відбувались процеси реорганізації медичної галузі, в тому числі фтизіатричної служби, і на момент пілоту вже були сформовані амбулаторні моделі допомоги хворим на ТБ. Отже дослідження сприяло визначенню переваг та перешкод для їхнього впровадження, а також обґрунтуванню ширшого використання амбулаторного лікування для хворих на туберкульоз.

Для здійснення дослідження був розроблений детальний протокол за участю широкого кола провідних фахівців національного та регіонального рівня, проведено декілька інформаційно-навчальних зустрічей з медичним персоналом закладів, включених до пілоту. За час проведення дослідження відбувався регулярний моніторинг роботи персоналу, який надавав послуги з лікування ТБ пацієнтам, включеним до пілоту. У ході дослідження були переглянуті деякі заходи, що виявилися неефективними.

Дослідження супроводжувалося адвокаційними заходами з доведення переваг амбулаторної моделі лікування: учасники дослідження організовували численні конференції і семінари для медичних працівників і адміністраторів лікувальних закладів, підготували навчальні матеріали, якими забезпечили хворих на туберкульоз, зокрема, «Щоденник пацієнта», «Поруч із хворим на туберкульоз». За результатами впровадження моделі USAID зняв відеофільм «Вдома не тільки стіни лікують» https://www.youtube.com/watch?v=gJUc2QBRqd0 Проведення дослідження само по собі стало фактором адвокації на місцевому рівні та сприяло чіткішому розумінню пріоритетності амбулаторного лікування хворих на ТБ. З іншого боку, дослідження більш явно висвітлило деякі перешкоди, які заважають надійному впровадженню амбулаторного лікування.

Завантажити звіт дослідження «Впровадження амбулаторних моделей лікування хворих на туберкульоз та ВІЛ-асоційований туберкульоз у промисловому місті» на прикладі м.Кривий Ріг