Інформація для пацієнтів

Photo: http://www.stonybrook.edu/commcms/icbdd/Infectious.html

Як можна заразитися туберкульозом?

Головний шлях передачі туберкульозу – аерогенний (тобто, через повітря). Серйозний ризик зараження туберкульозом виникає при перебуванні у закритому приміщенні одночасно з хворою на туберкульоз людиною, яка кашляє. Ризик підвищується, якщо регулярно проводити з такою людиною тривалий час (зазвичай щонайменше 8 годин на день). Після зараження захворювання виникає тільки у 10% осіб. Найчастіше туберкульоз розвивається у людей  зі слабкою імунною системою (наприклад, ВІЛ-позитивні люди або хворі на цукровий діабет). Нажаль, рівень поширення туберкульозу в Україні такий, що кожен житель країни неодноразово перебуває у контакті з хворими: у громадському транспорті, магазинах, кафе тощо, навіть не підозрюючи про це. Слід зазначити також, що якщо людина не кашляє, вона не поширює інфекцію, навіть якщо хворіє на туберкульоз.

Чи можна заразитися туберкульозом на відкритому повітрі?

Ні, на відкритому повітрі туберкульоз не передається. Більш того, навіть у закритому приміщенні зменшити вірогідність зараження можна, забезпечивши регулярне провітрювання приміщення.

Чи захищає від туберкульозу марлева або ватно-марлева пов’язка, хірургічна  маска та застосування оксолінової мазі?

Ні, ці засоби не захищають здорових людей від зараження туберкульозом. Але хворий на туберкульоз повинен носити маску для того, щоб не поширювати інфекцію. Тобто, маска «працює на видих». 

Чи можна заразитися туберкульозом через їжу, предмети побуту?

Такий спосіб передачі є малоймовірним. Хоча збудник туберкульозу може деякий час залишатися живим у продуктах харчування та на різних поверхнях, його концентрація недостатня для зараження.  Додатковим заходом безпеки є  термічна обробка продуктів харчування – таким чином вбивається збудник туберкульозу та інших інфекцій, що можуть передаватись через їжу.

Чим небезпечний кашель? Що робити, якщо «закашлявся»?

Крапельки слизу, що виділяються підчас кашлю, є потужним чинником передачі інфекції. Мова йде не тільки про туберкульоз, а й про вірусні інфекції, сезон  яких почався, і які передаються набагато легше.  Тому, коли Ви кашляєте, особливо у закритому приміщенні, прикривайте ніс і рот хустинкою, або кашляйте в лікоть. 

Якщо можливо, краще вийти з приміщення на відкрите повітря.  

Що робити, щоб не захворіти на туберкульоз?

Уникати перебування в одному приміщенні з хворими, які кашляють, раціонально харчуватися (вживати достатню кількість білкової  їжі та вітамінів), загалом вести здоровий спосіб життя.  

Хто є найбільш уразливим до туберкульозу?

Туберкульоз є особливо небезпечним для таких категорій людей:

 • діти до 5 років, підлітки, особи похилого віку, вагітні жінки;
 • люди, які живуть з ВІЛ;
 • хворі на цукровий діабет
 • хворі, які отримують лікування, що пригнічує імунітет
 • хворі на злоякісні новоутворення.

Коли слід запідозрити туберкульоз? Симтоми, що можуть свідчити про наявність у Вас туберкульозу, наступні:

 • кашель, що триває понад 2 тижні
 • незначне підвищення температури тіла
 • втрата ваги
 • пітливість уночі 
 • слабкість і втома

Обов'язково зверніться до лікаря, якщо відчуваєте хоча б один із цих симптомів!

 

ПРОФІЛАКТИКА ТУБЕРКУЛЬОЗУ СЕРЕД ЛЖВ

 

Чи є вірогідність захворіти на туберкульоз вищою серед людей, які живуть з ВІЛ?

Так. Якщо для людини з негативним ВІЛ- статусом вірогідність захворіти на туберкульоз складає до 10% протягом життя, для ЛЖВ шанси зростають до 5-8% протягом року або 30% протягом життя. Туберкульоз є найголовнішою причиною смерті від СНІДу в країнах із значною поширеністю туберкульозу, до яких належить і Україна.

Які заходи з профілактики туберкульозу серед ЛЖВ є найбільш ефективними? 

Світова практика, підсумована у даних доказової медицини та рекомендаціях ВООЗ, визнає ефективність тільки одного методу профілактики – це хіміопрофілактика ізоніазидом. Ось  про що йдеться у рекомендаціях ВООЗ з цього питання:

 • Дорослі та підлітки, які живуть з ВІЛ, мають невідомий або позитивний статус туберкулінової проби і не хворіють на активну форму туберкульозу, повинні пройти як мінімум шестимісячний курс хіміопрофілактики ізоніазидом, яку слід призначати незалежно від рівня імуносупресії, а також повторно тим, хто приймає АРТ, особам, які раніше пройшли лікування від туберкульозу, і вагітним жінкам. Наполеглива рекомендація, висока якість доказів
 • Проведення туберкулінової проби не є обов'язковою умовою для початку хіміопрофілактики у людей, які живуть з ВІЛ. Наполеглива рекомендація, помірна якість доказів
 • Люди, які живуть з ВІЛ і мають позитивний результат туберкулінової проби, отримують максимальну користь від профілактичної терапії ізоніазидом; туберкулінова проба може бути використана там, де це можливо, для виявлення таких осіб. Наполеглива рекомендація, висока якість доказів
 • Проведення хіміопрофілактики ізоніазидом людям, які живуть з ВІЛ, не збільшує ризик розвитку хіміорезистентності до цього препарату. Наполеглива рекомендація, помірна якість доказів

Яка ефективність хіміопрофілактики ізоніазидом?

Згідно даних систематичного огляду Кохрейн, не менш ніж 6-місячний курс профілактичного лікування ізоніазидом на 68% знижує ризик розвитку туберкульозу, якщо попередня туберкулінова проба була позитивною. Існують також дані про зниження ризику захворювання на 75%. 

Тут важливо розуміти, що туберкулінова проба – це метод визначення так званого латентного туберкульозу, тобто стану, коли людина інфікована туберкульозом, але активного захворювання не виникло. Оскільки в Україні триває епідемія, більшість громадян інфікується туберкульозом вже у віці до 14 років. У дорослої людини туберкулінова проба з 95% вірогідністю буде позитивною, тож навіть немає сенсу проводити її для визначення потреби у хіміопрофілактиці серед ЛЖВ. 

Чи не загрожують побічні ефекти хіміопрофілактики здоров’ю?

Як і всім іншим лікам, ізоніазиду притаманні побічні ефекти. У першу чергу це токсичний гепатит.[див. http://www.medscape.com]. Але вірогідність ураження печінки під час хіміопрофілактики мізерна (за найбільш песимістичними даними – до 3%); вона може дещо підвищитися, якщо людина вже страждає на захворювання печінки або споживає алкоголь. У будь-якому випадку ризик захворювання на туберкульоз і смерті у людини, яка живе з ВІЛ, і не отримує хіміопрофілактику, набагато вище за ризик побічних ефектів від прийому ізоніазиду [див. http://www.tbpreventiontoolkit.org ] 

Чи може у людини, яка отримує хіміопрофілактику, розвинутись резистентність до ізоніазиду? 

Резистентність бактерій розвивається через селекцію: під впливом антибактеріальної терапії чутливі організми гинуть, звільняючи місце для мутованих клітин, на які цей препарат не діє завдяки випадковому дефекту обміну речовин. Але для того, щоб селекція відбулася, ці мутантні організми повинні бути присутніми в організмі людини. Частота спонтанних мутацій, що призводять до нечутливості до ізоніазиду не перевищує рівень однієї мутації на 106клітин. Тож для того щоб така клітина попала в організм, бактеріальна популяція повинна складати мільйон туберкульозних бактерій. Це можливо тільки у випадку, коли в людини дуже поширений активний туберкульоз, що зустрічається вкрай рідко. Коли людина здорова, але є носієм інфекції, такого не відбувається.

Отже, щоб хіміопрофілактика не призвела до хіміорезистентності, перед її призначенням слід переконатися, що у людини немає активного туберкульозу, тобто обстежити її усіма доступними способами. Зазвичай таке обстеження включає ретельне дослідження скарг і загального стану, аналіз мокротиння та рентгенологічне дослідження (за потреби – із залученням комп’ютерної або магнітно-резонансної томографії) [див.http://www.ingentaconnect.com ].

Які ще ліки застосовуються для профілактики  туберкульозу?

Існують дані про ефективність застосування 3-місячного курсу ізоніазиду і рифампіціну для профілактики [ див.http://www.cdc.gov], але така рекомендація не є загальноприйнятою і не отримала схвалення ВООЗ.

 

ЩО СЛІД ЗНАТИ ПАЦІЄНТОВІ ЩОБ ШВИДШЕ ОДУЖАТИ

 

Як відбувається лікування

Лікування туберкульозу складається з двох фаз. Мета першої, інтенсивної фази – убити найактивніші бактерії, які викликають симптоми захворювання. Протягом інтенсивної фази Вам доведеться приймати не менш, ніж чотири різних препарати. Це необхідно тому, що бактерії туберкульозу дуже стійкі й не тільки не гинуть під дією меншої кількості ліків, але й можуть виробити стійкість до ліків, тобто стати більш небезпечними.

Звичайна тривалість інтенсивної фази лікування – 2 місяці. Але, якщо під час лікування були виявлені бактерії, які вже мають стійкість до протитуберкульозних препаратів, інтенсивна фаза й увесь курс лікування триватимуть довше.

Незабаром після початку лікування Ваше самопочуття значно поліпшиться. Водночас можуть виникнути неприємні  відчуття, пов’язані з прийомом ліків. Це так звані побічні ефекти лікування. Більшість з них, хоча й неприємні, але не несуть серйозної загрози для здоров’я. Припиняти чи переривати лікування у жодному разі не можна. Адже туберкульоз  вбиває, а «виключення» навіть одного препарату зі схеми лікування значно знижує ймовірність одужання. Обов’язково повідомте про побічні ефекти лікарю, а також скористайтесь нашими порадами (див. нижче), щоб подолати ці тимчасові негаразди.

Після закінчення інтенсивної фази Ви будете почувати себе значно краще. Більшість хворих на другому місяці лікування зовсім не відчувають жодних проявів захворювання. Це, звісно, добре, але несе в собі певну небезпеку. Адже лікування ще не закінчене, запалення в легенях триває, в організмі ще багато бактерій. Вони менш активні (деякі з них називаються «сплячими»), ніж ті, що загинули в результаті інтенсивної фази лікування, тому й менш уразливі до ліків. Якщо передчасно перервати лікування, захворювання швидко повернеться і скоріше за все, бактерії ще й набудуть стійкості. Отже друга фаза, продовження лікування потрібна для того, щоб закріпити ефект лікування, не допустити розвитку стійкості та рецидиву. Зазвичай підтримуюча фаза триває 4 міс. (при стійкості – довше) і передбачає прийом тільки двох, найбільш ефективних, препаратів. На цьому етапі лікування переноситься значно легше.

 

Що буде, якщо припинити лікування раніше призначеного лікарем часу?

Якщо перервати лікування, туберкульоз повернеться у більш небезпечній і несприятливій формі:

 • може розвинутись стійкість до ліків – хвороба може виявитись невиліковною
 • погіршиться стан
 • лікування триватиме довше
 • знизиться вірогідність повного одужання

Як розвивається стійкість до ліків

Серед будь-яких бактерій може знайтись декілька, у яких є здатність виживати в умовах, коли всі інші гинуть під впливом антибіотика. Гинучи, «сусіди» вивільняють місце для таких стійких форм, тобто під час лікування одночасно відбувається відбір найбільш стійких бактерій, і лікування стає неефективним. Щоб уникнути цього, потрібно:

 • Приймати ту комбінацію ліків, яку призначив лікар: якщо з’являться бактерії, що стійкі до одного з ліків, вони загинуть під дією інших;
 • Пройти весь призначений курс лікування без перерв; якщо лікування перерване, бактерії «відпочивають» від дії ліків, при цьому стійкі форми активно розмножуються.

Хворий зі стійким туберкульозом поширює більш небезпечну хворобу, адже її важче лікувати. Деякі люди заражаються одразу стійкими формами туберкульозу. Тому в них можуть бути виявлений стійкий до ліків туберкульоз, навіть якщо вони ніколи раніше не лікувались.

 

Як дізнатись, чи не поширюю я інфекцію

Для того, щоб дізнатися, чи поширюєте Ви інфекцію, проводиться дослідження харкотиння. Зазвичай застосовуються різні методи цього дослідження, вони розрізняються в залежності від чутливості, а також часу, якого потребують. Частіше за все в Україні застосовуються:

 • Молекулярно-генетичне дослідження за допомогою апарату Gene Xpert. Результати можуть бути отримані протягом 1,5 годин, при цьому буде встановлено не тільки те, чи виділяєте Ви мікобактерії, але й чи є ризик стійких форм захворювання. Метод є досить чутливим, але призначається тільки при постановці діагнозу і не може бути використаний для того, щоб дізнатися, чи перестав хворий бути заразним;
 • Мікроскопічне дослідження. Цей метод є менш чутливим, але дозволяє виявити найбільш заразні форми захворювання, і його результати можуть також бути отримані у день обстеження. Мікроскопічне дослідження обов’язково застосовується при постанові діагнозу та для того, щоб оцінити, наскільки ефективне лікування. У залежності від типу Вашого захворювання, лікар може призначати цей аналіз після другого, третього, четвертого, шостого місяця лікування або один раз на місяць.
 • Дослідження «культури» бактерій. Це дослідження є найбільш чутливим, воно дозволяє дослідити здатність бактерій розмножуватись, а також визначити їх чутливість до лікування. Такий аналіз обов’язково робиться перед початком, у процесі та після завершення лікування. Але здійснення дослідження «культури» потребує від 2-х тижнів до 3-х місяців.

Як не заразити туберкульозом оточуючих

Якщо у Вас виявлений туберкульоз, перш за все необхідно обстежити Ваших близьких. Туберкульоз – заразне захворювання, яке передається найлегшим – повітряно-крапельним – шляхом. Всі, з ким Ви проводите щоденно тривалий час, перебувають у зоні ризику. Цілком можливо, що Ви або заразились від когось в родині, хто не підозрює про своє захворювання, або самі встигли заразити когось. Тому всі дорослі, які мешкають разом з Вами, повинні пройти рентгенологічне обстеження грудної клітки (флюорографію), а діти – туберкулінову пробу (реакцію Манту). Підліткам від 15 до 18 років, швидше за все, доведеться пройти обидва обстеження.

Якщо Ви виділяєте бактерії туберкульозу (лікарі називають їх мікобактеріями) та у Вашому оточенні є особливо уразливі люди, краще за все розпочати лікування у стаціонарі. При ефективному лікуванні вже через 2-3 тижні кількість мікобактерій у повітрі, що Ви видихаєте, значно зменшиться, а ще невдовзі вони зникнуть зовсім.

Найбільш небезпечним з точки зору поширення захворювання є кашель. Людина, яка кашляє, виділяє у повітря десятки тисяч найдрібніших часточок слизу, які містять бактерії. Ці часточки проникають глибоко у дихальні шляхи здорових людей. За рівнем небезпеки для оточення кашель дорівнює 5 хвилинам голосної розмови. Отже, якщо у Вас почався кашель, дотримуйтесь так званого етикету кашлю (див. вище).

Удома намагайтеся відкривати вікна якомога частіше, а влітку тримайте їх відкритими увесь час, адже свіже повітря – це найбільш ефективний метод попередження поширення інфекції. Завдяки руху повітря, концентрація інфекції у приміщенні значно зменшується. За можливості упродовж дня, а краще за все постійно, Вам потрібно перебувати в окремому приміщенні.

З іншого боку, туберкульоз не є перешкодою для нормального статевого життя. Треба лише пам’ятати, що якщо Ви захворіли на туберкульоз, необхідно пройти тест на ВІЛ, тому що ВІЛ часто вперше виявляється при обстеженні хворих на захворювання, які виникають при погіршенні імунітету. Туберкульоз є саме таким захворюванням. Без лікування ВІЛ-інфекції вилікування від туберкульозу неможливе. Тому обізнаність у Вашому випадку – це одночасно можливість спланувати лікування туберкульозу належним чином та захистити свого партнера.

Також пам’ятайте про такі правила:

 • Не спльовуйте мокротиння на підлогу, в раковину, на землю (на вулиці), скористайтесь паперовою серветкою
 • Спілкуючись з людьми у приміщенні, надягайте маску
 • Щоденно змінюйте маску на чисту
 • Не користуйтесь чужими масками
 • На відкритому повітрі можна перебувати без маски
 • Якнайчастіше провітрюйте приміщення
 • Тримайте двері у свою кімнату зачиненими

Чому сеча стала червоного кольору?

Один із протитуберкульозних препаратів – рифампіцин – має яскраво-червоне забарвлення. Цей барвник виділяється із сечею, і, значно рідше, зі слиною та сльозами. Це зовсім не шкідливо і не пов’язано з жодним негативним впливом ліків. Одразу як Ви завершите лікування, цей ефект пройде.

 

Як впливає на перебіг захворювання тютюнопаління?

Шкідливий вплив тютюнопаління для хворого на туберкульоз збільшується через:

 • куріння пригнічує місцевий імунітет дихальних шляхів; курці частіше хворіють на ГРВІ, бронхіт, навіть пневмонію. Це також погіршує ефективність лікування туберкульозу;
 • куріння зменшує так звану життєву ємність легень, тобто їх здатність забезпечувати киснем інші органи; ця функція і так обмежена через ураження легень, загального впливу інфекції на організм, обмеження фізичної активності; отже куріння уповільнює повернення до нормального життя;
 • куріння погіршує розсмоктування запалення, посилюючи заміщення легеневої тканини на рубцеву;
 • куріння погіршує апетит, а для хворого на туберкульоз вкрай необхідно нормально харчуватися.

Чому алкоголь особливо небезпечний для хворого?

 • алкоголь, як і протитуберкульозні препарати  «перероблюється» у печінці; уражена алкоголем печінка гірше справляється з цим завданням; отже вплив ліків на печінку посилюється, і алкоголь переробляється довше і спричинює більше шкоди;
 • там де алкоголь, там і брак сну, і погане харчування, і нерегулярне лікування; це смертельно небезпечно для хворого на туберкульоз.

У мене туберкульоз нирок. Як я міг заразитися? Чи поширюю я інфекцію?

Вважається, що туберкульоз може вражати будь-який орган, окрім нігтів та волосся. Враження інших органів, крім легень, трапляється досить рідко. Проте у будь-якому випадку зараження відбувається через органи дихання. Звідти разом з током крові мікобактерії можуть потрапляти до інших органів. Частіше вражаються ті органи, які вже страждають від інших захворювань (наприклад, запалення). Це так званий позалегеневий туберкульоз. Хворі на будь-які форми позалегенового туберкульозу ІНФЕКЦІЮ НЕ ПОШИРЮЮТЬ, тобто вживати додаткових заходів, щоб захистити свою родину Вам не потрібно.

Мені неприємно носити маску в публічних місцях. Як довго я повинен користуватися маскою?

Якщо аналіз методом мазка мокротиння виявив у Вас мікобактерії, це означає, що Ви виділяєте велику кількість мікобактерій. У такому випадку Вам дійсно потрібно носити мазку у закритих приміщеннях. Але, якщо мікобактерії не виявлені, або виявлені молекулярно-генетичними або культуральними методами, маску можна не надягати, якщо Ви перебуваєте у приміщенні декілька хвилин і при цьому не спілкуєтесь з дітьми та особливо уразливими особами (див. стор.18).

Нагадуємо, що у будь-якому разі на відкритому повітрі маска НЕ ПОТРІБНА.

Чи можна заразитися туберкульозом від тварин? Чи небезпечний я для моїх домашних улюбленців?

На туберкульоз хворіють майже усі види тварин. Але в кожного виду є «свій» збудник захворювання. Окрім туберкульозу, на який хворіють корови, «тваринні» збудники зазвичай не є небезпечними для людини з нормальним імунітетом. Проте людина, яка живе з ВІЛ, все ж таки може заразитися. У такому випадку захворювання проявляється дещо інакше, ніж звичайний туберкульоз і називається мікобактеріозом.

Що стосується того, чи можуть заразитись людським туберкульозом тварини, то науці відомі випадки зараження морських свинок і мишей, а от можливість передачі «людської» туберкульозної інфекції собакам, котам, коровам та козам не доведена.

 

СПЕЦІАЛЬНО ДЛЯ ЖІНОК

Чому, якщо жінка хворіє на туберкульоз, їй слід запобігати вагітності?

Вагітність призводить до значних навантажень на весь організм жінки. Поживні речовини, необхідні їй і дитині, «відтягує» на себе туберкульозний процес, що звичайно не може не послабити організм матері. Крім того, дихальна система жінки зазнає особливої напруги у останні місяці вагітності і підчас пологів. Перенавантаження може призвести до поновлення запалення, навіть якщо зміни в легенях вже почали розсмоктуватись. Але найбільший ризик чекає на жінку впродовж перших місяців після пологів. Гормональна перебудова, пов’язана із поверненням до «звичайного» життя, турботи з догляду за дитиною виснажують хвору жінку, отже підвищують вірогідність прогресування туберкульозу. До речі, навіть здорові жінки наражаються на значно більший ризик захворіти на туберкульоз під час вагітності та після пологів, ніж решта людей. Отже вагітність краще планувати через 1-2 роки після повного одужання.

Який спосіб контрацепції найбільш ефективний?

Про найбільш доцільний спосіб запобігти вагітності порадьтесь із своїм гінекологом. Але обов’язково сповістить йому, які протитуберкульозні препарати Ви приймаєте. Це важливо, адже рифампіцин, препарат який входить до більшості схем лікування, може прискорити розпад гормональних контрацептивів і знизити їх ефективність. Тож гормональної контрацепції при лікуванні рифампіцином слід уникати: вона у такому разі є недостатньо ефективною.

 

Що робити, якщо Ви вагітні (все ж завагітніли підчас лікування туберкульозу, або туберкульоз виявлений підчас вагітності)?

Берегти себе і дитину. Незважаючи на ризик для Вас, дитина майже завжди у більш безпечних умовах. Її захищає плацента, через яку бактерії не можуть проникнути. Але підчас пологів і годування груддю, малюк, звичайно, може заразитися, його сприйнятливість до туберкульозу набагато вище, ніж у дорослих. Крім того діти у хворих на туберкульоз зазвичай народжуються із низькою масою – їм не вистачає поживних речовин. І, звісно, всім дітям потрібна здорова мама. Тому, головне для Вас зараз – це лікування туберкульозу. Більшість протитуберкульозних препаратів не шкідлива для малюка, але попередьте лікаря про вагітність якомога раніше, це дозволить спланувати обстеження і лікування так, щоб запобігти застосування методів діагностики (наприклад, деяких рентгенологічних) і препаратів, яких вагітній призначати не можна.

І пам’ятайте: туберкульоз лікується тільки ліками. Отже поширений страх вагітних «перед усіма таблетками» може призвести до незворотних наслідків і для Вас, і для дитини!

багато надихаючих і цікавих історій одужання від туберкульозу ви можете знайти на сайті zhyvy.com.ua, створеному у рамках гранту від проекту USAID ПКТУ