Посібники, тренінгові матеріали, кращі практики для спеціалістів

Керівництво з використання УФ-радіометрів для контролю ультрафіолетового бактерицидного випромінювання у закладах, що надають допомогу хворим на туберкульоз

"Туберкульоз. Схеми і таблиці для лікарів закладів вторинної і третинної медичної допомоги".

Посібник створений на основі чинних Уніфікованого клінічного протоколу первинної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги дорослим «Туберкульоз» та Уніфікованого клінічного протоколу первинної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги «Ко-інфекція (туберкульоз/ВІЛ-інфекція/СНІД)».

Family doctors office in Kryvyy Rih

Опис пілотного дослідження «Впровадження амбулаторних моделей лікування хворих на туберкульоз та ВІЛ-асоційований туберкульоз у промисловому місті, на прикладі міста Кривий Ріг» та коротка презентація пілоту

Мета пілоту – обґрунтувати та пілотувати найбільш ефективні амбулаторні моделі лікування хворих на ТБ та ТБ/ВІЛ, з наданням переваги лікуванню хворих у закладах ПМСД, а також надати рекомендації щодо покращення якості та ширшого впровадження амбулаторних моделей.

Video TB IC HIV Alliance

ВІДЕО-РОЛИК “ІНФЕКЦІЙНИЙ КОНТРОЛЬ ТУБЕРКУЛЬОЗУ”

Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІДу в Україні презентував відео-ролик "Інфекційний контроль туберкульозу" створений за підтримки Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією у рамках програми «Інвестиції заради впливу на епідемії туберкульозу та ВІЛ-інфекції». Ролик зроблений російською мовою для широкого розповсюдження у всіх країнах Східної Європи та Центральної Азії в рамках інформаційної кампанії "Поширення науково-обгрунтованих знань з питань ТБ" та рекомендований для використання в роботі неурядових організацій.

TB treatment video screen shot

Відеоролик з лікування туберкульозу

"Лікування туберкульозу" – так називається 6-хвилинний відеоролик, створений Міжнародним Альянсом з ВІЛ/СНІД в Україні за підтримки Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією в рамках програми «Інвестиції заради впливу на епідемії туберкульозу та ВІЛ-інфекції». Мета відео: розвінчати стійкі міфи щодо лікування туберкульозу. Відео рекомендоване для використання в роботі неурядових організацій та буде розповсюджуватись в країнах Східної Європи та Центральної Азії у рамках інформаційної кампанії "Поширення науково-обгрунтованих знань з питань ТБ в Європейському регіоні ВООЗ".

International HIV-AIDS Alliance in Ukraine logo

Формування прихильності до лікування туберкульозу у клієнтів програм зменшення шкоди

Публікація розроблена Міжнародним Альянсом з ВІЛ/СНІД в Україні за підтримки Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією в рамках програми «Інвестиції заради впливу на епідемії туберкульозу та ВІЛ-інфекції». 

Зразок протоколу надання медичної допомоги хворим на ко-інфекцію туберкульоз/ВІЛ

У відповідь на прохання фахівців, які працюють на різних рівнях медичної допомоги в регіонах нашого проекту, пропонуємо Вашій увазі вдалий, як на наш погляд, зразок протоколу надання медичної допомоги хворим на ко-інфекцію туберкульоз/ВІЛ-інфекція/СНІД, розроблений Куп’янською ЦРЛ (Харківська область). До протоколу рекомендуємо додати індикатори, які характеризують якість медичної допомоги. Знайти такі індикатори Ви можете за цим посиланням

Демонстраційні плакати з туберкульозу для студентів вищих медичних навчальних закладів

Пропонуємо до Вашої уваги набір демонстраційних плакатів, розроблених проектом USAID спільно з Національним медичним університетом ім.О.О.Богомольця та упорядковані відповідно до типової навчальної програми з туберклуьозу для студентів IV i VI курсів вищих медичних закладів. 

До набору входять: 1. Класифікація випадків туберкульозу. 2. Схема лабораторного підтвердження туберкульозу. 3. Механізми формування хіміорезистентного туберкульозу. 4. Молекулярно-генетичні основи хіміорезистентності туберкульозу. 5. Стандартна схема хіміотерапії мультирезистентного туберкульозу. 6. Механізм передачі туберкульозу. 7. Основи інфекційного контролю. 8. Адміністративні (керівні) заходи інфекційного контролю за туберкульозом. 9. Заходи контролю за станом навколишнього середовища (інженерний контроль). 10. Індивідуальний захист органів дихання. 11. Туберкульоз та ВІЛ. 12. Загальний алгоритм обстеження ВІЛ-інфікованої особи. 13. Алгоритм ведення тяжких хворих з ВІЛ-інфекцією та підозрою на туберкульоз. 14. Загальні підходи до лікування ТБ/ВІЛ.

План дій та індикатори МіО з покращення якості послуг з коінфекції ТБ/ВІЛ

Обидва документи розроблені Проектом на підставі  «Аналізу недоліків системи надання послуг із ко-інфекції ТБ/ВІЛ», що проводився у 2013 році спільно з Глобальним інститутом туберкульозу при медичній школі Нью-Джерсі, і рекомендовані Українським центром контролю за соціально небезпечними хворобами МОЗ України

3D Medical Illustration Of The Human Anatomy

Навчальний посібник «Позалегеневий і міліарний туберкульоз у хворих на коінфекцію туберкульоз/ВІЛ» 

Посібник рекомендований МОЗ України для студентів вищих медичних навчальних закладів.

 

Інструкція зі збору мокротиння

Інструкції оформлені у вигляді плакатів (будуть передані до кімнат збору мокротиння у регіонах Проекту) та  направлень на збір мокротиння, з відривним додатком – інструкцією для пацієнта.

Завантажити плакат

Завантажити направлення з додатком

Форма виписки із медичної картки амбулаторного (стаціонарного, санаторного) хворого  ТБ 09

У рамках гранту, що наданий Проектом USAID Товариству Червоного Хреста України (ТЧХУ), Проект надрукував і передав залученим до співпраці обласним осередкам ТЧХУ 4500 форм виписки (Виписка із медичної картки амбулаторного (стаціонарного, санаторного) хворого  ТБ 09). Особливість форм у тому, що окрім стандартної затвердженої МОЗ форми виписки є інша, відривна, частина, яка містить Пам'ятку для пацієнта. Із Пам'ятки пацієнт, зокрема, дізнається про те, чому після завершення інтенсивної фази лікування слід продовжити амбулаторно, які ліки і в яких дозах йому призначені, яким чином здійснюється лікування за принципом ДОТ на амбулаторному етапі, як уникнути побічних ефектів і яких основних принципів інфекційного контролю слід дотримуватись, щоб убезпечити від зараження оточуючих.

Матеріали тренінгу "Ведення випадку мультирезистентного туберкульозу"

Тренінг представляє міжнародні підходи до діагностики та лікування стійких до медичних препаратів форм туберкульозу, правильне застосування протитуберкульозних препаратів другого ряду, можливі побічні ефекти медпрепаратів та їх корекцію, лікування хворих на мультирезистентний туберкульоз в особливих випадках, таких як вагітність чи хронічні захворювання, міжнародні підходи до інфекційного контролю за туберкульозом та мотивацію пацієнта до завершення повного курсу лікування.

Менеджмент МР ТБ. Огляд матеріалів 45-ї Всесвітньої конференції зі здоров'я легень

Автоматизована форма обліку зовнішнього контролю якості лабораторних з досліджень з туберкульозу

Пропонуємо до вашої уваги автоматизовану форму обліку та аналізу зовнішнього контролю якості досліджень у лабораторіях І рівня, яку за підтримки досвідченого тренера з роботи на ПК розробили лабораторні спеціалісти – учасники тренінгу із застосування Excel для співробітників бактеріологічних лабораторій з діагностики туберкульозу. 

Інфекційний контроль за туберкульозом: інструкції для кожного

Посібник "Туберкульоз. Схеми і таблиці для лікарів закладів первинної медичної допомоги"

У виданні використані матеріали ВООЗ та Методичного посібника "Методичні підходи до розробки локальних медико-технологічних документів у закладах первнної медичної допомоги", рекомендованого МОЗ України як методичний посібник для лікарів-інтернів та лікарів-слухачів закладів післядипломної освіти.

Матеріали тренінгу для тренерів (ТОТ) для сімейних лікарів «Ведення випадку туберкульозу (ТБ) в закладах первинної медико-санітарної допомоги (ПМСД)»
Матеріали тренінгу з лабораторної діагностики туберкульозу методом мікроскопії
Туберкульоз черевної порожнини
Туберкульоз шкіри. Огляд статті

Особливості клінічного перебігу туберкульозу на тлі ВІЛ-інфекції

Веб-трансляція доповідей 45-ї Всесвітньої конференції зі здоров'я легень

Щоб ознайомитись із будь-якою із веб-трансляцією будь-якої доповіді, потібно зайти за посиланням http://slideonline.eu/recordings/2014/14union/ та знайти доповідь за типом презентації (симпозіум, пленарна сесія, усна презентація чи заключна церемонія), ключовим словом доповіді, або автором презентації. Знайти презентації, які вас цікавлять, можна також у збірнику тез конференції (файл*pdf): http://barcelona.worldlunghealth.org/programme/body/Abstract_Book_2014-Web.pdf 

"Туберкульоз". Навчальний фільм для сімейних лікарів

Переглянути фільм можна на каналі Проекту в YouTube: повний фільм (35 хв.): http://youtu.be/3_Rw11lXpgQ, або частинами:

  • Туберкульоз і суспільство
  • Патогенез туберкульозу
  • Діагностика туберкульозу
  • Інфекційний контроль за туберкульозом
  • Лікування туберкульозу

Серія плакатів для лабораторій, що здійснюють діагностику туберкульозу:

Підбірка презентацій з ко-інфекції туберкульоз/ВІЛ:

"Щоденник пацієнта"

У "Щоденнику" простою мовою викладено основну інформацію про лікування туберкульозу, доступні заходи інфекційного контролю, режим хворого, надано рекомендації щодо фізичного навантаження та харчування хворого в процесі одужання. У пацієнта є можливість брати активну участь у процесі одужання: самостійно слідкувати за своїм самопочуттям, заповнюючи відповідні розділи "Щоденника". Це додатково мотивує пацієнта до лікування, оскільки допомагає йому краще зрозуміти процес та певною мірою стати його активним учасником. Так, пацієнт має можливість відзначати в "Щоденнику" показники температури тіла й ваги, записувати свої спостереження за станом здоров'я, запитання до лікаря, що виникають в ході лікування, та відповіді медперсоналу, спільно із медпрацівником планувати наступні зустрічі та позначати дати обстежень.

Інформаційний лист ДСЕС з проведення моніторингових візитів

У Інформаційному листі представлене визначення поняття "державний соціально-гігінічний моніторинг", наведена нормативно-правова база, що регулює проведення моніторингових відвідувань та наданий перелік послуг, що можуть надаватись працівниками ДСЕС під час менторингового візиту. 

Інформаційний лист також містить перелік критеріїв якості інфекційного контролю та характеристику очікуваного кінцевого результату впровадження заходів інфекційного контролю.

Матеріали вебінару "Внутрішньолікарняна трансмісія туберкульозу": відео та презентація.

Вебінар проводився DR-TB Training Network 8 травня 2014 р. Ведучий вебінару - Григорій Волченков,  директор Клінічного навчального демонстраційного центру з протитуберкульозного інфекційного контролю, м.Владімір

Матеріали вебінару "Як організувати реально працюючу програму індивідуального захисту органів дихання".

Вебінар проводився DR-TB Training Network 20-го травня 2014 року. Матеріали включають відео та презентацію.

Матеріали вебінару "Доступні і ефективні заходи контролю середовища: природна вентиляція і ультрафіолетове бактерицидне опромінення"

Вебінар проводився DR-TB Training Network 15 травня 2014 року. Ведучий вебінару – Григорій Волченков,  директор Клінічного навчального демонстраційного центру з протитуберкульозного інфекційного контролю, м.Владімір.

Відео: інструкція з перевірки шаф біобезпеки

З цього відео ви дізнаєтесь: як перевірити справність шафи біобезпеки за допомогою генератора диму, лічильника мікрочастин та прибору з вимірювання швидкості руху повітря? чи варто одягати респіратор при роботі у шафі біобезпеки? де отримати консультації з питань впровадження якісного інфекційного контролю?

Відео: використання кондиціонерів у бактеріологічних лабораторіях

Експертно-консультаційна група з інфекційного контролю Державної санітарно-епідеміологічної служби (ДСЕС) України, в співпраці з Проектом USAID, продовжує серію відео-публікацій щодо заходів інфекційного контролю за туберкульозом у медичних закладах. У цьому сюжеті обговорюється питання доцільності і правил використання кондиціонерів у бактеріологічних лабораторіях.

Тези вебінару "Назогастральна аспірація шлункового вмісту для підтвердження легеневого туберкульозу у дітей за результатами бактеріологічного дослідження"

Пропонуємо до Вашої уваги переклад основних тез вебінару "Назогастральна аспірація шлункового вмісту для підтвердження легеневого туберкульозу у дітей за результатами бактеріологічного дослідження", що проводився мережею DR TB Training Network 14 березня 2014р.: https://drtbnetwork.org/webinars

Он-лайн навчання щодо нової моделі фінансування Глобального фонду по боротьбі з ВІЛ, туберкульозом та малярією

Кожен модуль електронного навчання стосується конкретної теми, актуальної для членів національних координаційних комітетів (СКК), представників організацій, що надають технічну допомогу, громадянського суспільства, уряду та інших.

Профілактика туберкульозу серед ЛЖВ. Запитання і відповіді

Питання щодо профілактики туберкульозу серед людей, які живуть з ВІЛ (ЛЖВ), часто виникають і у лікарів, і у пацієнтів. Експерти Проекту USAID ПКТУ дають відповіді на найпоширеніші з цих запитань. У тексті також даються посилання, скориставшись якими фахівці зможуть знайти більш спеціалізовану і докладну інформацію. 

Відеоролик «Виявлення туберкульозу методом мікроскопії. На що звернути увагу»

Відео створене з метою навчання фахівців питанням організації роботи лабораторії з виявлення туберкульозу та демонстрації ключових аспектів, на які звертається увага Проекту під час наставницьких візитів. Проект USAID ПКТУ вдячний Ользі Соколовій, лікарю-лаборанту Херсонського обласного протитуберкульозного диспансеру за наданий матеріал.

Методичні рекомендації з розробки локальних протоколів

У документі ви знайдете докладні рекомендації на кожному етапі підготовки локального протоколу: формування робочої групи, навчання персоналу, створення тексту протоколу, впровадження локального протоколу в діяльність амбулаторії та оцінка ефективності його застосування за встановленими для кожного протоколу критеріями оцінки якості. В посібнику наведені особливості структури та змісту локальних протоколів, а також поради щодо моніторингу виконання протоколу. Методичний посібник доповнений зразками готових локальних протоколів, в тому числі локальним протоколом по туберкульозу для амбулаторії загальної практики центру первинної медико-санітарної допомоги.

Уніфікований клінічний протокол. Запитання та відповіді. 

Автори “Уніфікованого клінічного протоколу первинної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги. Туберкульоз» та експерти Проекту USAID роз’яснюють складні моменти документу на сайті Проекту.

Матеріали тренінгу "Використання методики Xpert MTB/RIF".

Тренінг за підтримки Проекту USAID «Посилення контролю за туберкульозом в Україні» був організований лабораторними фахівцями Проекту ХОУП у Національної референс-лабораторії Таджикистану на базі Республіканської туберкульозної лікарні.

Матеріали тренінгу з діагностики туберкульозу методом мікроскопії мазка мокротиння

Мета тренінгу: підвищити кваліфікацію лаборантів та покращити якість діагностики туберкульозу.

Підхід Проекту USAID "Посилення контролю за туберкульозом" до проведення каскадного навчання

Перелік питань, яким приділяється особлива увага під час менторських візитів, що здійснюються Проектом USAID "Посилення контролю за туберкульозом в Україні" до медичних установ